Jak wynika z raportu firmy Check Point dotyczącego aktywności cyberprzestępców w sieci, aż o 26% spadła skuteczność ataków hakerskich na polskie firmy i o 5 % liczby aktywnych ataków typu malware. Jednak, jak podkreślają eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa, nie możemy na razie mówić o trwałym trendzie.
Zgodnie z raportem, polskie komputery znalazły się na 29. miejscu w Europie pod względem wskaźnika zagrożenia. Z wynikiem na poziomie 44,7%, okazały się być bezpieczniejsze m.in. od maszyn z Niemiec (45,7), Dani (45,8), Szwecji (46) czy Włoch (54,8). Do najbardziej zagrożonych w Europie należą komputery Gruzińskie : ponad 7 na 10 ataków okazało się skutecznych. Ogólna wartość aktywnych ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania malware spadła do 2300, czyli o około 5% w stosunku do danych czerwcowych. Mimo tego, liczba ataków typu malware wciąż jest wyższa niż na początku roku. Jak podkreślają eksperci, spadków tych nie należy traktować jako długoterminowego trendu.
Jak podkreśla Nathan Shuchami, szef działu prewencji w firmie Check Point Software Technologies:
Firmy nie mogą dać się zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa. Liczba funkcjonujących typów malware wciąż pozostaje na poziomie zbliżonym do rekordowego, osiągniętego w zeszłym miesiącu.
Według ekspertów Check Pointa, z jednej strony rola konwencjonalnych typów złośliwego oprogramowania może powoli spadać, jednak z drugiej strony wzrastać będzie zagrożenie mobilnymi rodzinami Malware - gdyż to właśnie urządzenia przenośne często okazują się najsłabszym ogniwem sieci firmowych. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje HummingBad, który zainfekował aż 90 mln urządzeń na całym świecie, generując przy tym przychody przekraczające 300 tys. dolarów rocznie. Na kolejnym miejscu znajdują się odpowiednio : Ztorg oraz XcodGhost, najpopularniejszy malware na urządzenia Apple'a.