Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę wiele biznesów, które – by dostosować się do nowej sytuacji – musiały przejść na tryb pracy zdalnej. Nie każda firma była na to gotowa, co zaowocowało choćby wzrostem liczby ataków hakerskich na słabo zabezpieczone organizacje. Cyberprzestępcy stali się także aktywniejsi zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie – zauważyły to głównie sektory bankowe i urzędnicy państwowi.
Firma Trend Micro – lider na rynku cyberbezpieczeństwa – opublikowała raport, z którego wynika, że zagrożenie nie minęło. Według badania aż 76% respondentów uważa przeprowadzenie ataku hakerskiego na ich firmę w 2022 roku za wysoce prawdopodobne. Co więcej, 84% badanych doświadczyło już nawet kilku takich ataków.
Dla większości internautów to ransomware, czyli oprogramowanie wyłudzające okupy, stanowi największy powód do obaw. Nie bez przyczyny – przestępcy są w stanie wyłudzać całkiem pokaźne kwoty w zamian za przywrócenie dostępu do danych po umyślnym ich zaszyfrowaniu. Niepokój budzą również socjotechniki, w tym phishing, czyli podszywanie się pod zaufane osoby i organizacje. Oszuści są bowiem coraz bardziej kreatywni i skuteczni w tym zakresie.
Badani są także świadomi zagrożenia powodowanego przez ataki DDoS, czyli masowe przeciążanie serwerów i utrudnianie firmom świadczenia usług, co nierzadko generuje ogromne straty finansowe.
Jak podaje serwis CRN, polskie firmy są atakowane średnio 938 razy tygodniowo. Na celowniku są przede wszystkim banki i inne instytucje finansowe, ale hakerzy nie odpuszczają również stronom rządowym i wojskowym, co może mieć związek z agresją Rosji na Ukrainę. Od początku 2022 roku cyberataki odnotowały między innymi mBank, PKO BP czy Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Organizacja CERT Orange Polska ostrzega z kolei o nowej fali fałszywych bramek płatności kradnących dane logowania do bankowości internetowej. Bramki imitują te znane z serwisów ogłoszeniowych (Allegro, Olx czy Vinted), ale w rzeczywistości są tylko ich kopiami.
W dobie konfliktów politycznych i niesłabnącego zagrożenia, jakim jest pandemia koronawirusa, indywidualni użytkownicy i organizacje muszą kłaść bardzo duży nacisk na cyberbezpieczeństwo. Na co warto zwrócić uwagę, by zwiększyć ochronę?
Komentarze