Wzrastająca liczba klientów korzystających z chińskich serwisów zakupowych stanowi coraz większy problem zarówno dla Skarbu Państwa, który traci na tym wpływy podatkowe, jak również dla największego polskiego portalu e-commerce – Allegro.pl.
Sprzedawcom oferującym swe produkty na Allegro.pl coraz trudniej konkurować cenowo z produktami wystawianymi na chińskich portalach handlowych jak np. AliExpress. Gorsza sytuacja polskich sprzedawców przekłada się na słabsze wyniki finansowe oraz obrót grupy Allegro.pl. Stąd też w serwisie tym zrodził się pomysł, jak skutecznie walczyć z dostawami z Chin.
Jak podaje Rzeczpospolita, Allegro oficjalnie przekazało swoją koncepcję, która umożliwiłaby uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie przesyłek z Chin. Głównym założeniem jest tej inicjatywy jest wyposażenie Poczty Polskiej w uprawnienia, które pozwalałyby temu narodowego operatorowi działać na zasadzie organu celnego. Oznacza to, iż to pracownicy Poczty Polskiej dokonywaliby czynności związanych z oceną oraz ewentualnym poborem odpowiednich opłat za przesyłki z Chin.
Przedstawiciele Allegro.pl zaproponowali w swoim projekcie wprowadzenie do przepisów celnych oraz podatkowych domniemania związanego z przesyłką towarów. Jak podaje Rzeczpospolita, każda przesyłka np. z Chin, o grubości powyżej 20 mm byłaby traktowana jak przesyłka z towarem. Zadaniem Poczty Polskiej byłoby pobranie podatku VAT od takiej przesyłki oraz dodatkowych kosztów związanych z czynnościami celno-podatkowymi. W ten sposób narodowy operator pocztowy zyskałby uprawnienia organu celnego i mógłby dokonywać odpraw towarów.
Rozwiązanie to spowodowałoby dodatkowe obciążenie pracowników Poczty Polskiej, a co się z tym wiąże, prawdopodobne spowolnienie działania operatora albo dodatkowe koszty z powodu konieczności zwiększenia zatrudnienia. Samo obostrzenie przepisów w tym zakresie może skutkować również spadkiem dochodów Poczty Polskiej, która czerpie profity z obsługi przesyłek m.in. z Chin.
Z pomysłem Allegro.pl zapoznaje się obecnie ministerstwo cyfryzacji.
Komentarze