Portal bezpiecznego e-biznesu

Atak na kluczowe infrastruktury w Wielkiej Brytanii jest nieuchronny?

 Atak na kluczowe infrastruktury w Wielkiej Brytanii jest nieuchronny?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Kluczowe infrastruktury krajowe, takie jak – m.in. – sektor energetyczny, transport publiczny, centra handlowe, rząd i resort obrony oraz usługi medyczne, zostały w ostatnich latach wielokrotnie zaatakowane. Powodem były liczne luki w zabezpieczeniach i brak szyfrowania danych.

Atak na kluczowe infrastruktury w Wielkiej Brytanii jest nieuchronny?

Państwa na całym świecie wykryły cyberataki na swoje kluczowe infrastruktury. Jednak żaden z nich nie zdobył takiego rozgłosu w mediach, jak robak komputerowy Stuxnet z 2010 roku. Fragment wyrafinowanego szkodliwego kodu wprowadzony został do systemów nadzorujących procesy technologiczne (SCADA) i wykorzystany w ataku na irańskie instalacje nuklearne, powodując dotkliwe szkody. W wyniku przeprowadzonych analiz popularna stała się opinia, że za atakiem stały USA i Izrael, mimo że żaden z ich rządów tego nie potwierdził.

Istnieje oczywista potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie zdrowia, logistyki i energii, zwłaszcza że wiele rządów zainwestowało w projekty mające na celu wprowadzenie do codziennego życia internetu rzeczy. Gdy wiele miast chce stać się inteligentnymi, trzeba mieć świadomość, że podłączone do sieci urządzenia stanowią najwyższe zagrożenie, zwiększają bowiem szanse ataków hakerskich – ze względu na brak odpowiednich poprawek eliminujących niezliczone luki w zabezpieczeniach. Co gorsze, hakerzy nie robią tego po prostu dla zabawy, lecz dla poważnych pieniędzy, ponieważ mogą uzyskać fundusze od rządów, które podejmują rywalizację z innymi państwami. W oczywisty sposób zwiększa to ich motywację. - komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Brytyjscy parlamentarzyści pragną zwrócić uwagę Parlamentu na pilną potrzebę udoskonalenia strategii bezpieczeństwa cybernetycznego i wczesnego wykrywania zagrożeń. Obawiają się, że ich krytyczne infrastruktury krajowe są poważnie zagrożone. Badania ankietowe przeprowadzone przez NCC Group i YouGov ustaliły, że deputowani są przekonani, iż powodujące szkody w instalacjach nuklearnych, szpitalach i usługach energetycznych cyberataki są jedynie kwestią czasu. Aż dwie trzecie respondentów stwierdziło, że obecnie największym zagrożeniem jest cyberatak przeciwko kluczowym infrastrukturom kraju.

Badania stwierdzają ponadto, że 75% ankietowanych obawia się wycieku prywatnych wiadomości e-mail, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Izby Gmin. Dodatkowo, konserwatyści byli bardziej zaniepokojeni możliwością ataku na infrastrukturę jądrową, podczas gdy deputowani Labour Party szczególnie obawiali się naruszenia demokracji.


„To bardzo dobrze, że większość parlamentarzystów zdaje sobie sprawę z różnych zagrożeń, przed którymi stoimy i ma świadomość tego, jak poważne następstwa miałby udany atak, szczególnie dla ducha naszego narodu” - powiedział Ollie Whitehouse, dyrektor techniczny Grupy NCC ds. globalnych.

Dyrektywa UE dotycząca bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS), włączona przez Wielką Brytanię do prawa krajowego, zawiera wytyczne dla firm i organizacji dotyczące ich strategii bezpieczeństwa cybernetycznego. Ponieważ proces zrozumienia i pełnego przestrzegania NIS i GDPR (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) może być uciążliwy, dyrektywa NIS określa krok po kroku etapy, które powinny być wdrażane przez operatorów znaczących usług oraz dostawców usług cyfrowych, w celu powstrzymania ataków.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułYouTube przeciwko „Acta 2.0” Następny artykuł ›Rozwój sieci WWW – trendy oraz stack technologiczny w 2025 roku

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Warszawa - Drukarnia Fortuny

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się