Portal bezpiecznego e-biznesu

Cała prawda o „FAKE NEWS”, czyli jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

 Cała prawda o „FAKE NEWS”, czyli jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Dowiedz się czym są owiane złą sławą fake newsy i sprawdź jak nie dać się nabrać na krążące po sieci nieprawdziwe informacje i oszustwa.
Cała prawda o „FAKE NEWS”, czyli jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

FAKE NEWS po polsku (tłumaczenie)

„Fake news” [czyt. fejk nius] to termin zyskujący ostatnio na popularności. Niestety niechlubnej. Zwrot ten, zgodnie z tłumaczeniem, oznacza dosłownie fałszywe, nieprawdziwe lub sztuczne wieści, informacje.

FAKE NEWS definicja

Fake news - co to znaczy? Jak podaje Wikipedia, terminu tego używa się jako uproszczonego określenia na sposób przekazywania informacji, który ma na celu wywołanie dezinformacji lub dokonanie oszustwa.

FAKE NEWS działanie

Fake news rozprzestrzeniają się poprzez serwisy informacyjne, media elektroniczne oraz coraz częściej serwisy społecznościowe w błyskawicznym tempie. Są to przede wszystkim informacje wprowadzające odbiorców w błąd albo mające na celu uzyskanie korzyści finansowych lub politycznych. Przy tworzeniu fake newsów autorzy często stosują chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia jak największej uwagi odbiorcy. Za rozprowadzanie fake newsów odpowiedzialni są m.in. tzw. trolle internetowi. Aktualnie najczęściej fake newsy publikowane są za pośrednictwem serwisów społecznościowych Twitter i Facebook.

Jak rozpoznać FAKE NEWS?

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) opublikowała planszę, która ma pomagać w rozpoznawaniu fake newsów. Jej autorzy zalecają aby:

  • Rozważyć, dokonać analizy źródła informacji.

  • Zapoznać się z treścią wiadomości (próbując ją zrozumieć całościowo), a nie tylko z samym jej nagłówkiem, który ma na celu przyciągnąć uwagę kontrowersyjnym zestawieniem słów.

  • Sprawdzić autorów informacji oraz ich wiarygodność.

  • Sprawdzić czy inne tzw. źródła pomocnicze podają identyczne treści.

  • Sprawdzić datę publikacji.

  • Rozważyć czy nie jest to żart lub satyra.

  • Przeanalizować własne przekonania (czy nie wpływają one na nasz osąd).

  • Zapytać ekspertów.

FAKE NEWS przykłady

Fake newsy mają nieograniczony zasięg tematyczny. Występują zarówno w świecie show-biznesu jak i w polityce. Dotyczą spraw lokalnych lub globalnych. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych przykładów tytułów fake newsów, które pojawiły się w sieci:

"Papież Franciszek poparł Donalda Trumpa przed wyborami w USA"

"WikiLeaks potwierdza, że Hillary Clinton sprzedawała broń ISIS"

"Barack Obama zakazał ślubowania wierności fladze USA w szkołach"

„Maciej Musiał nie żyje”


Oczywiście wszystkie powyższe tematy są nieprawdziwe i miały na celu przyciągnięcie jak największej ilości odbiorców. Niestety zdarzają się informacje, których zadaniem jest dokonanie oszustwa. Do tej kategorii fake newsów należą informacje o rzekomych konkursach lub bezpłatnym rozdawaniu określonych produktów. Przestrzegamy przed tego typu informacjami.

FAKE NEWS ALERT

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie zespół legalniwsieci.pl stworzył usługę o nazwie „FAKE NEWS ALERT”. Ma ona na celu ostrzegać przed Fake newsami oraz rozpowszechniać wiedzę o tym zagrożeniu. Sposób działania jest prosty. Aby otrzymywać aktualne wiadomości z ostrzeżeniami, należy podać na stronie internetowej legalniewsieci.pl swój adres e-mail w ramce oznaczonej kolorem czerwonym. Aktywowanie oraz świadczenie usługi jest całkowicie bezpłatne, a przesyłane wiadomości dotyczą wyłącznie fake news. Gwarantujemy, iż podawane adresy e-mail nie będą wykorzystywane w innych celach. Zachęcamy również do współpracy wszystkich internautów przy sygnalizowaniu o nowych zagrożeniach.

Bądź na bieżąco z aktualnymi fake newsami w sieci i nie daj się oszukiwać!

Aktywuj bezpłatną usługę FAKE NEWS ALERT.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszustwo na nieodebrane połączenie Następny artykuł ›InPost z nowym pomysłem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się