Portal bezpiecznego e-biznesu

Chcę, ale się boję głosować przez Internet

 Chcę, ale się boję głosować przez Internet

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Głosowanie przez Internet zdaje się mieć tyleż samo zalet, ile wad. Najbardziej sceptyczną grupę stanowią... politycy!
Chcę, ale się boję głosować przez Internet

Takie stanowisko zdają się prezentować polscy politycy i urzędnicy. MSWiA przygotowało swoją opinię w sprawie głosowania przez Internet, jednak nie jest ona hurraoptymistyczna. Z jednej strony jest bowiem ogromna wygoda dla wyborców, obniżenie kosztów oraz przewidywany wzrost liczby głosujących, z drugiej mówi się o wielu zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością i możliwymi pokusami na zdestabilizowanie sytuacji politycznej w państwie.

Weryfikacja tożsamości

Kluczowym problemem jest weryfikacja tożsamości. Zdaniem MSWiA najbardziej zasadnym sposobem weryfikacji uczestniczących w internetowym głosowaniu wyborców byłby bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny. To rozwiązanie jest sprawdzone i funkcjonuje także u nas od wielu lat, a jednak nie stało się popularne, m.in. ze względu na koszty, poza kręgami przedsiębiorców.

W tej sytuacji, zdaniem wiceministra Witolda Drożdża, najbardziej realna jest propozycja, by głosujący dostawali kopertę z unikalnym kodem i głosowali po wpisaniu go do komputera.

Takie pośrednie rozwiązanie nie jest pozbawione wad, gdyż w praktyce pojawia się szereg przyziemnych problemów. Nie wiadomo kto miałby generować kody i jak doręczać koperty oraz czy i w jaki ewentualnie sposób umożliwić głosującemu wycofanie bądź skorygowanie swego głosu.


Sceptycyzm wśród polityków

Najbardziej sceptyczni wydają się być politycy.

Zdaniem Eugeniusza Kłopotka z PSL najbardziej liczy się obywatelska tradycja udania się osobiście do lokalu wyborczego, w którym jest urna i wisi godło narodowe.
Jarosław Zieliński z PiS twierdzi z kolei, że głosowanie internetowe stworzy nierówną sytuację dla rożnych grup społecznych i należy z tym poczekać aż Internet upowszechni się w miastach i na wsi.
Biuro Analiz Sejmowych ogłosiło, że pomysł należy rozważać „w pewnej nieodległej perspektywie”, a inicjatywa jego stworzenia powinna wyjść od Państwowej Komisji Wyborczej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPolacy pokochali zakupy internetowe na chińskim portalu Następny artykuł ›Czy gwarancja skraca termin do złożenia reklamacji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się