Branża e-commerce rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Świadczy o tym chociażby fakt, że nasz kraj jest europejskim liderem pod względem liczby samoobsługowych punktów odbioru paczek. Wiele osób zastanawia się nad spróbowaniem swoich sił w prowadzeniu tego typu biznesu. Każda taka inicjatywa jest rzecz jasna obarczona pewnym ryzykiem. Nigdy nie mamy pewności, że zainteresowanie naszymi usługami będzie wystarczające, abyśmy zdołali utrzymać się na rynku. Dobrym pomysłem jest stopniowe rozwijanie naszej nowej działalności i uczynienie z niej początkowo jedynie dodatkowego źródła dochodu. Od 1 lipca takie rozwiązanie będzie dużo korzystniejsze, niż dotychczas.
Już od kilku lat w naszym systemie prawnym funkcjonuje pozytywnie oceniana instytucja, jaką jest tzw. działalność nierejestrowana bądź nieewidencjonowana. Jej założenie opiera się na braku obowiązku dokonywania wpisu do CEIDG przy spełnieniu określonych wymogów. Takie rozwiązanie było krokiem w stronę wsparcia przedsiębiorczości i uproszczenia systemu dla osób, które chciały spróbować własnych sił w prowadzeniu działalności gospodarczej choćby na małą skalę. Jak wynika z danych statystycznych, zainteresowanie tą instytucją jest stosunkowo duże. Jednym z wymagań, które należy spełnić, aby skorzystać z jej dobrodziejstwa jest nieprzekraczanie przychodu określonego na bazie odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia – obecnie jest to 50% rzeczonej kwoty.
Wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach pośrednio przyczynił się do zwiększenia atrakcyjności tej instytucji. Już obecnie do przychodu w wysokości 1745 zł nie jesteśmy w świetle prawa traktowani jako przedsiębiorca, z czego wynikają różnego rodzaju benefity, m.in. brak obowiązkowych składek społecznych czy zdrowotnych. Dla wielu osób działalność nieewidencjonowana stała się ciekawą opcją pozwalającą na „dorobienie kilku groszy” do domowego budżetu. Już od 1 lipca możliwości korzystania z niej będą jeszcze szersze. Zmianie ulegnie bowiem wysokość przychodów dopuszczalnych przy tym sposobie prowadzenia biznesu. Według założeń ustawodawcy będzie on teraz wynosił 75% minimalnego wynagrodzenia, co przy jego równoczesnym wzroście da nam kwotę 2700 złotych. Trzeba przyznać, że jest to dość spora różnica, która pozwoli beneficjentom tej instytucji na rozszerzenie swojej działalności. Należy mieć również na uwadze, że od nowego roku czeka nas kolejna, dość znaczna podwyżka minimalnego wynagrodzenia.
W branży e-commerce można wykorzystać korzyści płynące z działalności nierejestrowanej za pośrednictwem platform typu marketplace. Umożliwiają nam one założenie własnego sklepu w formie działalności nierejestrowanej. Tego typu portalem jest m.in. Shoper, który informuje, że już kilkuset sprzedawców korzysta z tej formy prowadzenia sklepu. Warto zastanowić się nad taką opcją wejścia na rynek e-commerce. Nie dość, że zabezpieczymy się przed ewentualnym niepowodzeniem naszego start-upu, to dodatkowo możemy uniknąć płacenia niektórych składek.
Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik
Komentarze