Portal bezpiecznego e-biznesu

Co trzecia firma wystawia dane na tacy

 Co trzecia firma wystawia dane na tacy

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Wyniki nowego raportu RiskRecon potwierdzają bliską korelację między złym stanem higieny sieci, a występowaniem poważnych problemów bezpieczeństwa w cyfrowym łańcuchu dostaw. Autorzy badania wymieniają Polskę wśród krajów, które najgorzej radzą sobie z zabezpieczeniem dostępu do danych.

Co trzecia firma wystawia dane na tacy

Co trzecia firma uczestnicząca w cyfrowym łańcuchu udostępnia w Internecie typowe usługi, takie jak przechowywanie danych, zdalny dostęp czy administrowanie siecią - informuje RiskRecon. Tego typu praktyki zwiększają ryzyko cyberataku i często prowadzą do wycieku wrażliwych informacji. Badanie przeprowadzone przez RiskRecon bazuje na ocenie milionów systemów połączonych z Internetem i wykorzystywanych przez około 40 tys. przedsiębiorstw oraz instytucji z całego świata.

Analitycy zauważają, że szczególnie narażone na ataki są magazyny danych np. Amazon S3 oraz bazy MySQL, a także środowiska zdalnej pracy. Eksperci zalecają, aby administratorzy rozważyli ograniczenie dostępu do tych usług, udostępniające je wyłącznie autoryzowanym i wewnętrznym użytkownikom. Największy rozgardiasz występuje w otwartym na wymianę informacji oraz współpracę sektorze edukacji. Według RiskRecon aż 51,9 proc. uniwersytetów upublicznia dostęp do wrażliwych danych oraz aplikacji. Niewiele lepiej pod tym względem jest w przypadku branży rolniczej (45,8 proc.), hotelarskiej (43,6 proc) oraz produkcji (43,4 proc.) Natomiast najwyższy odsetek hostów udostępniających w Internecie tzw. niebezpieczne usługi występuje w Polsce, Bułgarii, Meksyku, Indonezji oraz na Ukrainie.

Blokowanie dostępu do repozytoriów czy baz danych to jedna z podstawowych zasad tzw. cyberhigieny. Fakt, iż jedna trzecia firm nie spełnia jednej z podstawowych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla działów IT oraz menedżerów Jednak tym co szczególnie martwi jest obecność Polski w niechlubnym zestawieniu państw, które najsłabiej zabezpieczają dostęp do wrażliwych danych. Nie jest to dla mnie niespodzianką, bowiem często spotykam się ze stanem opisanym w raporcie RiskRecon podczas codziennej pracy - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Jeżeli planujecie instalację aplikacji bukmacherskiej to warto skorzystać z najlepszym aplikacji bukmacherskich dostępnych pod tym linkiem: App bukmacherskie

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZdalnie udostępnił komputer oszustom. Stracił 180 tys. zł! Następny artykuł ›Sposoby na sprawdzenie kontrahenta przed współpracą

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się