Do życia powołano Polski Akcelerator Technologii Blockchain, a jego eksperci pracują nad kilkunastoma projektami z dziedziny informatyki, prawa i finansów. Jednym nich jest polski odpowiednik słynnego bitcoina. Do zalet nowej cyfrowej waluty można zaliczyć to, że będzie ona sztywno powiązana z kursem tradycyjnego złotego. Wykorzystanie technologii blockchain ma sprawić, że transakcje finansowe mogą skrócić czas trwania do sekundy.
Państwo będzie dysponowało pełną kontrolę nad cyfrową walutą, co ma zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo transakcji zarówno w świecie biznesu, jak i w przypadku przeciętnego użytkownika. Digital PLN ma w założeniu stać się równie prostym do użycia narzędziem, jak karta kredytowa czy usługi takie jak PayU. Płatności będzie można dokonywać na różne sposoby, w tym odciskiem palca, czy z pomocą Android Pay.
Zaznaczyć należy, że po publikacjach dotyczących wprowadzenia polskiej kryptowaluty Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w oficjalnym komunikacie, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce. Resort poinformował również o tym, że z dniem dzisiejszym cofnięto patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.
Komentarze