Praca tymczasowa jest dość specyficzną formą zatrudnienia na określony czas. Dotyczy zajęć o charakterze okresowym. Jej wyróżnikiem jest to, że zachodzi pomiędzy trzema stronami, a nie dwiema. Są nimi pracownik, agencja zatrudnienia, z którą podpisuje się umowę, oraz tzw. pracodawca użytkownik, u którego faktycznie wykonuje się codzienną pracę. Kluczowa jest więc obecność podmiotu zewnętrznego. To agencja zatrudnienia dba o wszystkie kwestie formalne i administracyjne. Współpracuje przy tym z wieloma pracodawcami, dla których może rekrutować pracowników. Szukając więc pracy tymczasowej, najlepiej robić to poprzez stronę tego typu firmy. Ważne, aby był to sprawdzony i zaufany podmiot. Jest nim np. agencja Randstad, która działa w Polsce już od lat 90. Publikowane przez nią oferty zatrudnienia (nie tylko tymczasowego, lecz również stałego) można znaleźć pod adresem: https://www.randstad.pl/znajdz-prace.
Cechą charakterystyczną pracy tymczasowej są też odgórne limity czasu jej trwania. Zgodnie z przepisami pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe dla tego samego pracodawcy przez łącznie 18 miesięcy w ciągu następujących po sobie 36 miesięcy.
Podjęcie pracy tymczasowej może być opłacalnym rozwiązaniem. Taki typ zatrudnienia ma wiele zalet. Przede wszystkim mogą zdecydować się na niego osoby w różnym wieku – zarówno młodzi pracownicy (np. studenci), jak i seniorzy, którzy chcą sobie dorobić na emeryturze. Nie ma tu ograniczeń wiekowych (poza tymi wynikającymi z przepisów prawa, które dotyczą pracy niepełnoletnich). Ponadto, aby podjąć współpracę z agencją zatrudnienia, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia, umiejętności ani doświadczenia. Możliwe jest znalezienie zajęcia zarobkowego zarówno przez osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały, jak i przez wieloletnich specjalistów z wybranej branży, którzy szukają nowych możliwości.
Podjęcie pracy tymczasowej jest też na pewno polecanym pomysłem z perspektywy osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić zawodowo oraz tych, które myślą o przebranżowieniu się. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one spróbować różnych rzeczy i na tej podstawie zadecydować o zbudowaniu swojej przyszłej kariery zawodowej w danym obszarze.
Praca tymczasowa stanowi także dobrą propozycję w przypadku pracowników, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową i sobie dorobić. Mogą ją również podjąć osoby, które niedawno straciły zatrudnienie – często o wiele łatwiej i szybciej jest zdobyć czasowe zajęcie niż stałą posadę. W takiej sytuacji zapewni ono ciągłość zarobków. Należy przy tym podkreślić, że pracownicy tymczasowi mają takie same prawa, co osoby zatrudnione na etat. Podlegają ubezpieczeniom społecznym, a także mają dostęp do urlopów itp.
Trzeba również zaznaczyć, że podjęcie pracy tymczasowej przez agencję to dobra decyzja w sytuacji, gdy planuje się wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Współpraca z takim podmiotem gwarantuje bezpieczeństwo zatrudnienia w innym kraju.
Komentarze