Serwery dedykowane to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć wysokich kosztów zakupu serwerów i ich utrzymania we własnej serwerowni. Taka usługa jest korzystna zwłaszcza dla firm z branży e-commerce oraz start-upów. Dowiedz się, jak optymalnie wybrać dostawcę serwerów dedykowanych.
Serwer dedykowany to usługa polegająca na udostępnieniu klientowi fizycznego urządzenia (serwera) na wyłączność. Jego pełne zasoby są więc przeznaczone do wykorzystywania wyłącznie przez firmę, która wykupiła do niego dostęp w ramach abonamentu. Serwer dedykowany znajduje się w ośrodku Data Center. Klient może go dowolnie konfigurować i zdalnie nim zarządzać.
Warto w przemyślany sposób wybrać dostawcę, ponieważ od podjętej decyzji będą zależeć szybkość i stabilność działania usługi, a także bezpieczeństwo danych. Sprawne działanie serwera dedykowanego pozwala uniknąć przestojów w prowadzonej działalności i przekłada się na wysoką satysfakcję klientów korzystających ze strony WWW, sklepu internetowego czy innych usług sieciowych.H2: Najważniejsze kryteria wyboru
Sprawdź, czym kierować się przy wyborze dostawcy serwera dedykowanego.
Zwróć uwagę zwłaszcza na:
Parametry serwera warto dostosować do potrzeb firmy, m.in. pod kątem generowanego ruchu na stronie internetowej lub aplikacji funkcjonujących w chmurze.
Ważne przy podejmowaniu decyzji jest to, aby dostawca w razie awarii serwera zapewniał szybką pomoc techniczną. Najlepiej, aby ośrodek Data Center zapewniał wsparcie inżynierów w trybie 24/7/365.
Serwer dedykowany powinien być zabezpieczony przed fizycznymi uszkodzeniami, np. na skutek pożaru, przepięć elektrycznych, zalania czy przegrzania. Najlepsze ośrodki Data Center mają do dyspozycji nowoczesne systemy gaszenia gazem oraz wczesnej detekcji dymu.
Ważna jest także ochrona serwera przed włamaniem – m.in. za pomocą ochrony fizycznej, monitoringu 24h/dobę, ochrony SSWiN, CCTV i SKD, śluzów osobowych czy wieloetapowej weryfikacji dostępu. Warto także sprawdzić, czy operator stosuje redundantne systemy pozwalające zachować dostępność usługi w przypadku awarii zasilania. Kluczowe pod tym względem są m.in. niezależne linie zasilające, a także podtrzymywanie za pomocą akumulatorów i modułów UPS.
SLA to gwarantowana przez operatora dostępność serwera. Powinna ona wynosić co najmniej 99%.
Warto również sprawdzić, czy dostawca umożliwia rozszerzenie abonamentu o dodatkowe usługi, np.:
Do najczęściej wybieranych przez klientów biznesowych należą serwery dedykowane od Netii. Znajdują się w nowoczesnym i profesjonalnie zabezpieczonym ośrodku Data Center w Warszawie. Netia współpracuje z firmą Dell EMC, co pozwala klientom uzyskać dostęp do serwerów o najlepszych parametrach, a jednocześnie korzystać ze wsparcia technicznego wysokiej klasy ekspertów.
Komentarze