O co chodzi?
W marcu 2015 r. UOKiK wszczęło postępowanie przeciwko Wydawnictwu Bauer - wydawcy miesięcznika PC Format. Przedmiotem analizy były m.in. materiały promocyjne na temat oprogramowania antywirusowego Bitdefender Total Security 2015, oferowanego jako dodatek do wydania z grudnia 2014 r.
Z informacji podanych przez UOKiK wynika, że postępowanie wykazało m.in., że do informowania o programie antywirusowym użyto sformułowań: wersja na cały rok i roczna wersja. Tymczasem nabywcy czasopisma otrzymywali jedynie trzymiesięczną licencję na korzystanie z oprogramowania antywirusowego. W celu jej przedłużenia należało skorzystać z kodów, które miały ukazywać się w czasopiśmie co kwartał.
W ocenie Urzędu, informacje na temat oprogramowania antywirusowego Bitdefender Total Security 2015 mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez sugerowanie, że oferta była bardziej korzystna niż w rzeczywistości. Tymczasem zgodnie z prawem przedsiębiorca ma obowiązek informować o cechach oferowanego produktu w sposób prawdziwy, rzeczowy i kompletny.
W toku postępowania Wydawnictwo Bauer zobowiązało się wyeliminować skutki zakwestionowanej praktyki m.in. poprzez wydłużenie licencji na oprogramowanie antywirusowe nabywcom numerów PC Format z grudnia 2014 r. i marca 2015 r. W ciągu dwóch miesięcy od uprawomocnienia się decyzji spółka powinna przedstawić Prezesowi UOKiK dokumenty potwierdzające wykonanie zobowiązania.