Do składania sprawozdań finansowych zobowiązane są wszystkie firmy i podmioty, które prowadzą pełne księgi rachunkowe. Forma prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia. Wyjątek obejmuje jedynie spółki jawne i partnerskie, które w roku obrotowym uzyskały przychód niższy niż równowartość 2 mln euro. Wówczas wymagane jest jedynie złożenie do KRS oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.
Zakres obowiązkowych informacji podawanych w sprawozdaniu jest natomiast uzależniony od wielkości firmy. Jednostki mikro muszą dostarczać jedynie uproszczony bilans i rachunek zysków i strat. Największe organizacje są jednak zobowiązane do przedstawiania szczegółowych danych.
Obecnie każdy może sprawdzić dane finansowe firm objętych obowiązkiem sprawozdawczości. Co więcej, jest to bardzo proste i nie wymaga wnoszenia żadnych opłat. Dane finansowe KRS możesz sprawdzić przez internet, na stronie przeglądarki dokumentów finansowych. Jeśli znasz numer KRS swojego kontrahenta, możesz skorzystać ze strony ekrs.ms.gov.pl. Po wpisaniu w wyświetlonym okienku numeru KRS firmy i naciśnięciu przycisku „Szukaj”, zobaczysz dokumenty finansowe kontrahenta takie jak:
Przy każdym z wyświetlonych dokumentów wystarczy kliknąć pole „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać możliwość jego wyświetlenia lub pobrania.
Jak sprawdzić dane finansowe firmy, jeśli nie znasz jej numeru KRS? Istnieje drugi, jeszcze łatwiejszy sposób na sprawdzenie danych finansowych wybranego podmiotu. Wystarczy przejść na stronę https://krs-firma.pl/ i w wyszukiwarce podać NIP, KRS, REGON lub jedynie nazwę firmy, a następnie wybrać opcję „Sprawdź firmę w rejestrze BIG”. BIG InfoMonitor umożliwia pobranie raportu rozszerzonego zawierającego m.in. informacje z wywiadowni gospodarczej. Można w ten sposób uzyskać wyniki finansowe firm zarejestrowanych w KRS (Rachunek Zysków i Strat oraz Bilans) za bieżący okres oraz dane porównawcze za poprzedni okres sprawozdawczy.
Numer KRS dla dowolnego zarejestrowanego przedsiębiorstwa można również znaleźć przez wyszukiwarkę dostępną w serwisie e-KRS. Wystarczy podać jego NIP, REGON lub nazwę.
Sprawozdania finansowe firm są dostępne w formacie XML. Oznacza to, że do ich wyświetlenia potrzebny jest specjalny program. Tzw. czytniki XML są jednak również dostępne w sieci za darmo. Można je odnaleźć po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarce.
Pozostałe dokumenty dostępne w KRS zwykle dostępne są w formacie PDF. Umożliwia to ich wyświetlenie bezpośrednio w przeglądarce albo darmowym programie do odtwarzania tego typu plików.
Weryfikacja danych finansowych potencjalnego kontrahenta to bardzo ważny czynnik w podejmowaniu rozsądnych decyzji finansowych. Dzięki dostępnym publicznie informacjom możesz łatwo sprawdzić, czy dana spółka odnotowuje zyski i uchronić się np. przed poważną wpadką finansową. To również sposób na potwierdzenie, że podmiot jest godny zaufania i rzetelny. Dane finansowe KRS mogą Ci też posłużyć do sprawdzenia działalności konkurencji.
Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA
Komentarze