Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w zeszły piątek projekt nowelizacji Kodeksu Karnego. W dokumencie znalazły się także przepisy karne dotyczące dokonania transakcji płatniczej przy użyciu pieniądza elektronicznego bez zgody osoby uprawnionej do dysponowania tym pieniądzem. Zagrożone ma to być karą nawet 10 lat więzienia.
Proponowana regulacja znalazła się w art. 279a k.k.:
§ 1. Kto dokonuje transakcji płatniczej przy użyciu pieniądza elektronicznego bez zgody osoby uprawnionej do dysponowania tym pieniądzem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Pojawiające się na ten temat komentarze zgodnie podkreślają, że organy ścigania miały przez pewien czas problem z klasyfikacją czynu nieuprawnionego użycia karty kredytowej. Zajął się tym Sąd Najwyższy, który w wyroku z 22 marca 2017 r., sygn. akt III KK 349/16 orzekł, że płatność zbliżeniowa cudzą kartą płatniczą bez zgody osoby uprawnionej jest klasyczną kradzieżą z włamaniem. Od tej pory taka płatność jest podobnie jak kradzież z włamaniem zagrożona karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Komentarze różnią się jednak w ocenie tego, czy tak skonstruowany nowy przepis jest w ogóle potrzebny. Z punktu widzenia prawników nie jest taka nowelizacja konieczna, gdyż wspomniane wcześniej orzeczenie Sądu Najwyższego jednoznacznie rozstrzygnęło istniejący problem interpretacyjny. Płatność zbliżeniowa cudzą kartą płatniczą bez zgody osoby uprawnionej powinna być i jest kwalifikowana prawnie z art. 279 k.k. Po co więc nowy przepis?
Punkt widzenia osób niezajmujących się zawodowo prawem wydaje się być odmienny. W niektórych wypowiedziach znaleźć możemy twierdzenia, że sądy obecnie muszą wzbijać się na wyżyny swoich umiejętności interpretacji prawa, a i tak wynik tychże wywołuje „uśmiech na twarzy”. Zdaniem zwolenników nowego przepisu jest on doprecyzowaniem i uporządkowaniem przepisów prawa, za co Ministerstwo Sprawiedliwości można tylko pochwalić.
Projekt nowelizacji kodeksu karnego znajduje się obecnie w fazie opiniowania.
Komentarze