Portal bezpiecznego e-biznesu

Dyrektywa ACTA 2.0 została uzgodniona

 Dyrektywa ACTA 2.0 została uzgodniona

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Komisja Europejska uzgodniły wspólnie kształt dyrektywy, określanej w Polsce mianem ACTA 2.0. Dyrektywa wspomina o warunku „bardzo krótkich cytatów”.

Dyrektywa ACTA 2.0 została uzgodniona

Negocjacje w sprawie projektu dyrektywy toczyły się od wielu miesięcy, a ich ostatnia runda zakończyła się w środę. Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły porozumienie, które według komunikatu ma na celu zapewnienie, że prawa i obowiązki wynikające z przepisów o prawie autorskim będą miały również zastosowanie do internetu.

Jak napisał na Twitterze Antonio Tajni, szef Parlamentu Europejskiego:

Osiągnięte porozumienie w sprawie dyrektywy dotyczącej praw autorskich chroni europejską kreatywność. Muzycy, aktorzy, pisarze, dziennikarze, sektor audiowizualny będą mieli prawo do godziwego wynagrodzenia także od internetowych gigantów.

Dyrektywa przewiduje między innymi, że internetowi giganci będą musieli płacić za korzystanie z pracy artystów i dziennikarzy. Może to dotyczyć nawet takich sytuacji, jak linkowanie do artykułów. Dlatego Google już zapowiedział, że po zmianie przepisów prawdopodobnie wycofa z Unii Europejskiej usługę Google News.

Według uzgodnionego projektu jest możliwe publikowanie fragmentów artykułów na przykład w wiadomościach Google News czy na Facebooku pod warunkiem, że te są „bardzo krótkie". Porozumienie ma też gwarantować dopuszczalność przesyłania utworów w celu cytatu, krytyki, recenzji, karykatury, parodii lub pastiszu. Dzięki temu memy i gify będą nadal dostępne i udostępniane na platformach internetowych.

W porozumieniu określono również, że przesyłanie utworów w niekomercyjny sposób do encyklopedii internetowych, takich jak Wikipedia, lub platform oprogramowania open source, takich jak GitHub, będzie wykluczone z zakresu stosowania dyrektywy. Tekst porozumienia musi teraz zostać zatwierdzony przez przedstawicieli Rady, parlamentarną komisję prawną i posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRozszerzenie umożliwiające wyświetlanie w dużej rozdzielczości filmów na YouTube usunięte z Chrome S Następny artykuł ›Jak wybrać legalnego polskiego bukmachera?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się