Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi program pilotażowy, w którym testowana jest mLegitymacja Szkolna. Do pierwszych placówek, którym umożliwiono sprawdzenie nowego rozwiązania należą: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Siedlcach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Halinowie.
Jak zapowiada resort, być może wkrótce mobilna legitymacja trafi do wszystkich szkół. W ten sposób uczeń zawsze będzie miał przy sobie dokument, umożliwiający jego identyfikację, a także ustalenie przysługujących mu na tej podstawie zniżek uczniowskich np. w autobusie czy pociągu. Ministerstwo wyjaśnia, iż jest to zwykła legitymacja szkolna, tylko w formie cyfrowej, zamiast papierowej. Zatem nie są przewidywane na chwilę obecną jej dodatkowe funkcje.
Legitymacja będzie działała za pośrednictwem aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie pobrać na telefon. Ministerstwo podaje, iż w pierwszej kolejności mLegitymacje będą dostępne wyłącznie dla telefonów z systemem Android – co najmniej 6.0). Można przypuszczać, iż rozwiązanie to jest podyktowane znaczną przewagą tego systemu operacyjnego wśród młodych użytkowników smartfonów. Ponadto mobilna legitymacja szkolna nie ma na celu wyparcie wersji papierowej i plastikowej karty, lecz będzie ich uzupełnieniem.
Co zawiera mLegitymacja?
imię i nazwisko ucznia;
numer legitymacji;
datę wydania;
termin ważności;
status użytkownika (uczeń);
datę urodzenia;
PESEL;
adres zamieszkania;
nazwę i adres szkoły.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, iż mLegitymacja stanowi bezpieczne narzędzie, które ma na celu ułatwić uczniom potwierdzenie swoich uprawnień, zwłaszcza do określonych ulg. Elektroniczne legitymacje będą dostępne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół publicznych oraz niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
mLegitymacja traci swoją ważność wraz z jej papierowym odpowiednikiem, a także w momencie uszkodzenia lub utraty urządzenia, na którym była przechowywana. W przypadku przedłużenia ważności legitymacji mLegitymacja będzie wydawana ponownie.
Pilotaż jest prowadzony w ramach projektu mObywatel.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Komentarze