Portal bezpiecznego e-biznesu

ePrivacy rozwiązaniem na zapewnienie prywatności w sieci?

 ePrivacy rozwiązaniem na zapewnienie prywatności w sieci?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Unia Europejska pracuje nad nowym pakietem przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo prywatności użytkowników w Internecie. Ten zbiór przepisów określa się mianem "ePrivacy".
ePrivacy rozwiązaniem na zapewnienie prywatności w sieci?

Parlament Europejski i Komisja Europejska to organy, które zainicjowały prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi. Nowe przepisy dotyczące e-prywatności mają obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej i pomagać w lepszej ochronie prywatności internautów. Opracowywanie pakietu jest na etapie wprowadzania korekt do projektowanych przepisów. Pakiet będzie określał prawa i obowiązki, co do których będą musieli się stosować usługodawcy i producenci aplikacji internetowych.

Przepisy, które mają zostać zawarte w ePrivacy, nadal ulegają zmianom i stanowią wersję wstępną, ale możemy przypuszczać, iż będą one stanowić między innymi o tym, iż nie będzie można przetwarzać danych bez uzyskania wyraźnej zgody użytkownika. Natomiast w przypadku uzyskania takiej zgody, nie będzie ona bezterminowa, ale ograniczona na okres 6 miesięcy.
Ponadto nowy pakiet przepisów wprowadzi prawdopodobnie obowiązek posiadania specjalnego prefixu dla numerów telefonów używanych przez podmioty zajmujące się telemarketingiem. Dzięki temu rozwiązaniu odbiorca będzie informowany o tym, że połączenie przychodzące jest wykonywane przez telemarketera.

Przeciwko pakietowi ePrivacy opowiada się jednakże Europejska Partia Ludowa. Jest to jednocześnie największe stronnictwo zasiadające w Parlamencie Europejskim. Jak więc widać prace wciąż trwają, a na ostateczny kształt przepisów będziemy musieli jeszcze poczekać. Tymczasem dbajmy o własną prywatność w sieci. Należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie dane podajemy i komu, a także czy cele przetwarzania danych nie naruszają naszej prywatności. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wyszukiwarek, które nie śledzą naszych poczynań w sieci jak duckduckgo oraz przeglądarek typu Firefox Focus.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy Policja powinna udostępniać poszkodowanemu dane sprawcy wypadku? Następny artykuł ›Rozwój sieci WWW – trendy oraz stack technologiczny w 2025 roku

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Warszawa - Drukarnia Fortuny

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się