Wśród nowych wymogów regulacyjnych znajdzie się konieczność posiadania przez kierowców stosownych licencji. Nie będzie już opcji łączenia zwykłego kierowcy z pasażerem. W Polsce niedawno zniknęła usługa UberPOP, a w jej miejscu pojawiła się UberX, która służyć ma do korzystania z usług właśnie licencjonowanych kierowców.
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest efektem sprawy, którą wytoczyli taksówkarze z Barcelony. Uber jest obecny w Europie już 5 lat i nie ma tu łatwego życia. Z kilku krajów (np. z Danii) firma musiała się wycofać z powodu problemów prawnych.
Sędziowie Trybunału doszli do wniosku, że usługę serwowaną przez Ubera należy wyłączyć z zakresu zastosowania zasady swobodnego świadczenia usług w ogólności, a także z zakresu zastosowania dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym i dyrektywy o handlu elektronicznym. W samochodach kierowców znajdą się kasy fiskalne, a za przejazdy będzie można płacić gotówką. W wyniku zmian dojdzie do tego, że firma stanie się podobna do zwykłej korporacji taksówkowej.
Wartość firmy wyceniana jest aktualnie na około 66 mld dolarów. Większe wymagania prawne wobec samochodów i kierowców oznaczać będą wyższe koszty działania firmy.
Komentarze