Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook płacił nastolatkom 20 dolarów miesięcznie za śledzenie ich aktywności

 Facebook płacił nastolatkom 20 dolarów miesięcznie za śledzenie ich aktywności

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Program, w ramach którego serwis społecznościowy płacił 20 dolarów miesięcznie nosi nazwę Facebook Research. Dotyczył głównie nastolatków, których dane Facebook wykorzystywał w nieskrępowany sposób.

Facebook płacił nastolatkom 20 dolarów miesięcznie za śledzenie ich aktywności

W obecnych czasach nikt już nie ma wątpliwości, że najcenniejszą walutą są dane użytkowników. To z tego powodu Facebook i pozostali internetowi giganci chcą wiedzieć o nas wszystko.

Facebook Research działał na zasadzie przesyłania do centrali informacji o użytkownikach. Takich, jak prywatne wiadomości w aplikacjach społecznościowych, dane z aparatu, wysyłane zdjęcia i filmy, maile, wyszukiwania, aktywność w przeglądarce oraz bieżące dane na temat lokalizacji użytkownika. Nawet szyfrowane połączenie nie miało wpływu na transfer danych, aplikacja facebooka korzystała z dostępu do konta root, mającego pełną kontrolę nad systemem operacyjnym.

Do zbierania danych wykorzystywano aplikacje firmy Applause: BetaBound i uTest. Całość nosi nazwę „Project Atlas” i korzysta w dużej części z kodu należącego do aplikacji Onavo, którą Facebook wykupił w 2014 roku. Jej oficjalnym celem było umożliwienie użytkownikom sprawdzenia swojej aktywności w sieci i minimalizacja zużycia danych. Dodatkowo jednak Onavo przesyłało informacje do Facebooka, przez co program został usunięty z App Store. Dzięki Onavo serwis społecznościowy Marka Zuckerberga zdołał np. zauważyć, że liczba wiadomości przesyłanych poprzez aplikację WhatsApp jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku Messengera. To z kolei skłoniło Zuckerberga na wykupienie komunikatora za aż 19 miliardów.

Aplikacja Onavo została usunięta z App Store z powodu łamania regulaminu, który nie zezwala na udostępnianie stronom trzecim informacji, które nie są niezbędne do działania aplikacji. Jednak działań Facebooka nie sposób jednoznacznie określić jako niemoralne czy nieuczciwe. Firma jasno określiła zasady uczestnictwa w programie: 20 dolarów miesięcznie w zamian za praktycznie wszystkie dane pobierane z telefonu uczestnika. Każdy może w dowolnym momencie odejść w programu, choć zebrane dane i tak zdążą już być wykorzystane.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFirma Apple umożliwiała dokonywanie podsłuchów za pomocą aplikacji Następny artykuł ›Jak wybrać legalnego polskiego bukmachera?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się