Facebook wycofał swoją aplikację Onavo Protect VPN ze sklepu iOS App Store po tym, jak Apple uznał, że łamie zasady pozyskiwania danych.
Aplikację, którą można było bezpłatnie pobrać, promowano jako pomagającą użytkownikom zachować bezpieczeństwo swoich danych podczas korzystania z Internetu. „Blokując potencjalnie szkodliwe witryny internetowe, aplikacja chroniła dane osobowe użytkownika”.
Użytkownicy Onavo mogli nie mieć świadomości tego, że Facebook wykorzystywał aplikację również do zbierania informacji o innych aplikacjach zainstalowanych na smartfonach iPhone.
Zgodnie z wytycznymi dla deweloperów Apple’a, zbieranie takich informacji z zamiarem wykorzystania ich w celach marketingowych bądź prowadzenia analiz, nie jest dozwolone. Wbrew temu, dane pozyskane przez Onavo są wykorzystywane do zbierania cennych informacji dla marketerów na temat segmentacji rynku i nawykach klientów o korzystaniu z innych aplikacji.
Zgodnie ze słowami zawartymi w opisie aplikacji:
„Onavo może monitorować generowany przez Twoje urządzenie przepływ danych. Analiza wykorzystywanych przez Ciebie aplikacji i danych, oraz odwiedzanych witryn internetowych, pozwoli ulepszyć oferowane przez nas usługi. Ponieważ jesteśmy częścią Facebooka, wykorzystujemy te informacje również do ulepszania jego produktów i usług, uzyskiwania wglądu w to, jakie produkty i usługi cenione są przez ludzi oraz w celu gromadzenia doświadczeń”.
Według raportuzWall Street Journal, Apple i Facebook spotkali się w ubiegłym tygodniu, aby omówić obawy dotyczące działania aplikacji. Producent iPhone'a zasugerował, by aplikacja została wycofana ze sklepu App Store. Facebook zgodził się, uznając, że będzie lepiej wycofać aplikację, niż czekać, aż zostanie ona usunięta ze sklepu.
Rzecznik Facebooka stwierdził, że Apple od początku wiedział, jak działa Onavo:
„Gdy ludzie pobierali Onavo, zawsze stawialiśmy sprawę jasno informując o gromadzeniu danych i o tym, jak są one wykorzystywane. Nasi deweloperzy pracujący na platformie Apple stosują się do ustanowionych dla niej zasad”
W przeszłości szef Facebooka Mark Zuckerberg i szef Apple'a, Tim Cook, publicznie wyrazili brak zgodności poszczególnych firm w rozumieniu poufności danych.
„Mimo że aplikacja Onavo Protect została wycofana ze sklepu App Store, możliwe jest, że nadal wielu użytkowników darzy ją zaufaniem. W świetle oskarżeń o pozyskiwanie danych, osoby te powinny zachować rozsądek i odinstalować aplikację ze swoich urządzeń.
Jeżeli nawet nie przywiązujesz wagi do faktu gromadzenia danych, to miej świadomość tego, że aplikacja nie będzie już otrzymywać aktualizacji, w tym również tych dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego jedynym rozsądnym krokiem jest usunięcie jej i znalezienie alternatywnej usługi VPN, która uszanuje twoją prywatność. „ - komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.
Jeszcze jedna sprawa. Facebook wycofał kontrowersyjną aplikację Onavo Protect VPN jedynie ze sklepu z aplikacjami Apple’a. Nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play oferującym aplikacje dla Androida, skąd została pobrana ponad 10 milionów razy.
W przeciwieństwie do Apple’a, Google może nie ujawniać nieczystych praktyk Facebooka dotyczących aplikacji Onavo, ale nie jest to powód, dla którego użytkownicy Androida mogą spać spokojnie. Pomyśl dobrze, jakie aplikacje instalujesz na smartfonie i zawsze się zastanów, jak ich deweloperzy mogą planować wykorzystanie prywatnych danych dla własnego zysku.
Komentarze