Portal bezpiecznego e-biznesu

Fundacja rodzinna – jak założyć?

 Fundacja rodzinna – jak założyć?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Nowopowstała instytucja prawa cywilnego, jaką jest fundacja rodzinna, wzbudza spore zainteresowanie. Nie brak jednak pytań i wątpliwości, które nasuwają się z powodu jej niejednoznacznego charakteru prawnego. Ostatnim razem przy ogólnych zagadnieniach związanych z tą instytucją przedstawiłem państwu, kiedy warto zdecydować się na jej założenie, a także jakie nieoczywiste korzyści płyną z jej ustanowienia. Tym razem pod lupę czas wziąć formalne aspekty zakładania fundacji rodzinnej.
Fundacja rodzinna – jak założyć?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że istnieją dwa podstawowe sposoby na zainicjowanie powstania fundacji rodzinnej. Może być ona ustanowiona w akcie założycielskim bądź w testamencie. Od wybranej formy ustanowienia będą zależeć dalsze etapy organizowania fundacji.

Fundacja rodzinna ustanawiana w testamencie

Oczywistością będzie wspomnienie, że fundacja rodzinna ustanowiona w testamencie będzie mogła powstać dopiero po śmierci fundatora, a więc gdy testament wejdzie w życie. Taka forma wymaga nadania w testamencie statutu oraz określenia organów zgodnie z wymaganiami ustawy lub statutu. Testament musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Istotnym wymogiem ustanowienia fundacji jest wniesienie tzw. funduszu założycielskiego w wysokości 100 000 złotych. W sytuacji, gdy jest ona ustanawiana w testamencie, termin na wniesienie funduszu wynosi 2 lata od dokonania wpisu we właściwym rejestrze. Do czasu dokonania wpisu fundacja jest określana mianem „fundacji rodzinnej w organizacji”, której możliwości działania są nieco ograniczone względem ostatecznej formy. Wraz z wpisem do rejestru fundacja nabywa osobowość prawną.

Fundacja rodzinna ustanawiana w akcie założycielskim

Akt założycielski jest formą ustanowienia fundacji, która pozwala na jej powstanie jeszcze za życia fundatora. Tutaj również fundator ustala statut fundacji oraz jej wewnętrzną organizację. Akt założycielski wraz ze statutem fundacji muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Elementy, jakie musi zawierać statut wymienione zostały w ustawie. Składa się na nie m.in. nazwa, siedziba czy cel prowadzenia. Istotne jest również wskazanie chociaż jednego beneficjenta. Od ustanowienia w akcie założycielskim fundacja nosi miano „fundacji rodzinnej w organizacji”. Właściwym podmiotem posiadającym osobowość prawną staje się wraz z wpisem do właściwego rejestru. Istotną różnicą względem fundacji ustanawianej w testamencie będzie obowiązek wniesienia funduszu założycielskiego w wysokości 100 000 złotych przed wpisem do właściwego rejestru.

Spis mienia oraz właściwy rejestr


Określonym w ustawie podmiotem, który odpowiedzialny jest za prowadzenie rejestru, do którego należy dokonać wpisu, jest Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Kolejnym elementem konstytutywnym ustanowienia fundacji rodzinnej jest sporządzenie tzw. spisu mienia. Chodzi rzecz jasna o wszelkie prawa majątkowe, które będą wchodziły w skład funduszu założycielskiego. Po rozpoczęciu właściwego funkcjonowania fundacji obowiązek dokonywania spisu wszelkich przysporzeń majątkowych dokonywanych na jej rzecz wraz z oznaczeniem ich źródła przechodzi na zarząd.

Źródło zdjęcia: Image by master1305 on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKolejne ograniczenia dotyczące sztucznej inteligencji Następny artykuł ›Czy gwarancja skraca termin do złożenia reklamacji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się