Firma McAfee zajmująca się produkcją oprogramowania antywirusowego odradza poszkodowanym przez ransomware płacenia przestępcom okupu. Zdaniem specjalistów, nie ma bowiem gwarancji na odblokowanie plików.
Ransomware to obecnie największe zagrożenie dla naszych danych. Jest to oprogramowanie, które potrafi zaszyfrować pliki znajdujące się na naszym dysku, a następnie domaga się okupu za ich odblokowanie. Ransomware atakuje zarówno prywatnych użytkowników, jak i firmy oraz organizacje, dla których brak dostępu do danych może być bardzo bolesny, więc chętnie zdecydują się zapłacić przestępcom.
Źródłem złośliwego oprogramowanie może być wiadomość e-mail z wirusem, który jest ukryty np. w załączniku do wiadomości. Poniżej przykłady takich ataków, które były przez nas opisywane:
Co radzi McAfee?
Nie płacić. Jeden z dyrektorów firmy, twierdzi bowiem, że spełnienie żądań cyberprzestępców nie gwarantuje w zasadzie niczego. Po zapłacie okupu, nie mamy pewności, że pliki uda się odzyskać, za to jest spora szansa na to, że użytkownik zostanie oznaczony jako potencjalny cel dla przyszłych ataków.
Prewencja. Zdaniem eksperta użytkownicy powinni lepiej zadbać o ochronę danych i częściej robić kopie zapasowe. Jest to niezbędne, gdyż z roku na rok liczba ataków rośnie, a tym samym zwiększa się zagrożenie. Jeszcze 10 lat temu firma notowała jedynie 25 ataków dziennie. Obecnie jest aż 500 tys.
Komentarze