Portal bezpiecznego e-biznesu

Handel online e-papierosami mimo zakazu!

 Handel online e-papierosami mimo zakazu!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jak pisaliśmy niedawno, 8 września tego roku w Polsce weszła w życie dyrektywa tytoniowa, na mocy której wprowadzono zakaz sprzedaży e-papierosów i akcesoriów do nich na odległość, np. przez internet. Karą za niedostosowanie się do nowych przepisów może być grzywna w wysokości do 200 tys. zł, ograniczenie wolności lub obie kary łącznie.
Handel online e-papierosami mimo zakazu!
Jednak, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, mimo grożących poważnych konsekwencji, wielu sprzedawców wciąż handluje online elektronicznymi papierosami i wkładami do nich, czyli tzw. liquidami.

Jak się okazuje, część firm próbuje obejść nowe przepisy, m.in. poprzez rejestrację spółki w rajach podatkowych i zmianę zasad działania. Jako przykład, Dziennik Gazeta Prawna, podaje polski e-sklep, który mimo oficjalnego zarejestrowania w Hongkongu, przyjmuje płatności na konto czeskiej firmy w polskim banku, a produkty wysyła z magazynu zlokalizowanego w Polsce.

Są również podmioty, które obchodzą prawo w inny sposób – zmieniają nazwy oferowanych produktów w celu utrudnienia organom ścigania zidentyfikowania swojej rzeczywistej działalności. W ten sposób elektroniczny papieros jest sprzedawany jako waporyzator, latarka modułowa, miernik oporności czy tekster drutu oporowego. Mimo to eksperci są zgodni, że zabiegi stosowane przez przedsiębiorców, handlujących przez internet e-papierosami, nie są w obliczu prawa skuteczne. Zakaz sprzedaży na odległość, wprowadzony wraz z dyrektywą tytoniową, dotyczy tak naprawdę wszystkich sklepów, które dostarczają towary do Polski bez względu na miejsce, w którym są zarejestrowane.

Z taką interpretacją zgadza się Ministerstwo Zdrowia, które ustosunkowało się w tej sprawie na piśmie skierowanym do branżowego stowarzyszenia eSmoking Association, twierdząc, że: "Sprzedaż jest zakazana niezależnie od tego, czy jest realizowana przez podmioty krajowe czy zagraniczne".
Zgodnie z cytowaną przez Dziennik Gazetę Prawną opinią adwokat Zuzanny Maliny, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, miejscem popełnienia przestępstwa w przypadku umów zawieranych na odległość jest zarówno lokalizacja, z której wysyłany jest towar, jak i ta, w której konsument dokonuje jej odbioru.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna"
Zobacz również: Legalny e-papieros?

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUwaga na nową falę oszustw: „Zablokowaliśmy Ci sprzedaż na Allegro” Następny artykuł ›Ocena pracownicza 360 stopni - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się