Marcus Hutchins, brytyjski informatyk, który zasłynął z tego że powstrzymał jeden z największych ataków hakerskich w historii, teraz sam może trafić do więzienia. Został aresztowany przez FBI pod zarzutem udziału w stworzeniu groźnego wirusa Kronos. Czyżby chodziło o kazus strażaka-podpalacza?
Nie tak dawno, bo w maju br. doświadczyliśmy jednego z największych ataków hakerskich w historii. Odpowiedzialny za to wirus WannaCry zainfekował tysiące komputerów na całym świecie, nie oszczędzając sektora publicznego, w tym komputerów służby zdrowia. Nie było sposobu na jego powstrzymanie. Wtedy pojawił się 22-letni informatyk, który obwieścił światu, że znalazł metodę na wirusa.
Marcus Hutchins odkrył, że w kodzie WannaCry znajduje się luka, której wykorzystanie pozwala na dezaktywowanie wirusa.
Działanie WannaCry polegało na szyfrowaniu zawartości dysków zainfekowanych komputerów i następnie żądaniu okupu w celu ich odszyfrowania. Jednak przed rozpoczęciem szyfrowania trojan sprawdzał dostępność pewnej domeny internetowej o skomplikowanym adresie (iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com). Wystarczyło więc zarejestrować taką domenę za 10 dolarów by unieszkodliwić wirusa, co zrobił informatyk. Został okrzyknięty bohaterem.
Niestety wygląda na to, że jego dobra passa się skończyła. CNN poinformowało w czwartek, że Marcus Hutchins został aresztowany przez FBI na lotnisku w Las Vegas, gdy wracał do Londynu z konferencji DEF CON. Został oskarżony o udział w stworzeniu oraz dystrybuowaniu groźnego bankowego trojana Kronos. Tak nazwano szczególny typ oprogramowania, które rejestruje i wydobywa poświadczenia oraz prywatne dane użytkownika z chronionych komputerów. Zarzut dotyczy więc wykradania haseł i danych logowania do systemów bankowości elektronicznej w celu umożliwienia włamania się do nich i kradzieży pieniędzy.
Oprócz udziału w stworzeniu tego trojana śledczy zarzucają Hutchinsowi wystawienie go na sprzedaż w dark webie. Kluczowym świadkiem i jednocześnie współoskarżonym w sprawie jest anonimowy współpracownik informatyka, odpowiadający za marketing nielegalnego produktu. Sprawa wywołała niemały szok wśród internetowej społeczności doprowadzając do podziału na zwolenników informatyka przekonanych o jego niewinności i tych, którzy wysnuwają teorie nawet o możliwym spreparowaniu poprzedniej sytuacji z WannaCry.
Komentarze