Na liczniku wyszukiwarki naszej listy Podejrzanych sklepów internetowych jest już 66 ofiar sklepu homgar.pl. W rzeczywistości oszukanych osób jest znacznie więcej. Ostatnio na temat sprawy wypowiedział się rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży, prokurator Rafał Kaczyński, który stwierdził, że:
Na policę zgłaszają się kolejni poszkodowani. Firma, ani Karol Pyrgiel nie istnieją. Nie ma takiego sklepu w Grajewie, to radosna twórczość, miejscowość została wybrana przypadkowo. Ulica Reymonta kończy się na numerze 10. Nie ma takiego mężczyzny, jak Karol Pyrgiel, który by prowadził działalność na terenie Grajewa.
Firma nie istnieje? Chyba, coś tu jest nie tak!
Przecież firma została wpisana do rejestr CEIDG 24 maja 2019 r. Posiada NIP oraz REGON, a więc urząd, w którym zarejestrowano działalność musiał weryfikować dowód osobisty Pana Karola. Tym samym należy sobie zadać pytanie - jak ktoś zdołał założyć całkowicie fikcyjną jednoosobową działalność gospodarczą?
Frank Abagnale Jr. to eks-oszust, który fałszując czeki ukradł ok. 2,5 mln dolarów. W trakcie swojej kryminalnej działalności Frank cały czas podawał się za kogoś innego m.in. lekarza czy prawnika, jednak cały czas był on zaangażowany w oszustwo bezpośrednio. Na podstawie wyczynów Franka powstał film w reż. Stevena Spilberga „Złap mnie jeśli potrafisz” z Leonardo DiCaprio w roli głównej.
Leonardo DiCaprio w roli Franka Abagnela Jr.
w filmie "Złap mnie jeżeli potrafisz" w reż. Stevena Spilberga
Tymczasem Randall Stevens to postać całkowicie fikcyjna, którą stworzył Andy Dufresne w film „Skazani na Shawshank” w reż. Franka Darabonta. Randall Stevens to postać stworzona wyłącznie w celu oszustwa, która nigdy nie istniała, ale w przypadku wyjścia na jaw procederu miała być odpowiedzialna za całe zło.
Tim Robbins w roli Andy Dufresne (Randal Stevens)
w filmie "Skazania na Shawshank" w reż. Franka Darabont
Karol Pyrgiel łączy w sobie oba elementy w/w oszustów. Prawdopodobnie osoba podająca się za Karola Pyrgiel skorzystała z kolekcjonerskiego dowodu osobistego w celu założenie działalności gospodarczej. Z pewnością osoba, której wizerunek jest na fikcyjnym dowodzie nie była oszustem, a osobą która została wykorzystana przez oszustwa za obietnicę zakupu mocniejszego trunku w pobliskim sklepie monopolowym. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że urząd, który rejestrował działalność Pana Karola, nie zweryfikował siedziby przedsiębiorcy i wprowadził numer ulicy, którego w ogóle nie istnieje. Co ciekawe, weryfikacji działalności nie przeprowadził Urząd Skarbowy, który w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pojawia się w siedzibie spółki już kilka dni od jej rejestracji.
Należy również zwrócić uwagę, iż Homgar.pl w pierwszej kolejności realizował zamówienia na tzw. drobne AGD. Dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej ilości pozytywnych opinii wprowadzono do oferty tzw. duże AGD w atrakcyjnych cenach.
Komentarze