Stron z zakładami bukmacherskimi online jest pełno, wystarczy wrzucić hasło bukmacherzy online by mieć dostęp do niezliczonej liczby wyszukiwań. Jednak nie wszystkie strony oferują legalne zakłady. Jak sprawdzić czy mamy do czynienia z legalnym bukmacherem? I czy w ogóle możliwe jest stawianie legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce?
Tylko wtedy kiedy bukmacher uzyska odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów. Dzieje się tak od czasu uregulowania rynku bukmacherskiego ustawą. Ustawodawca wprowadził wiele wymogów do spełnienia przez potencjalnych wnioskodawców. Przepisy ustawy mają przede wszystkim chronić klientów firm bukmacherskich, ale też zapewnić przychody z tytułu podatków od zakładów wzajemnych, jak profesjonalnie określa się zakłady bukmacherskie.
Lista bukmacherów, którzy legalnie działają w Polsce, zarówno online jak i stacjonarnie stale się poszerza i obecnie zawiera już ponad 20 pozycji. To właśnie spośród nich można wybierać bukmachera, który gwarantuje legalną grę.
Każda z legalnych firm znajduje się także w oficjalnym spisie, który znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów. Większość wydanych pozwoleń na działalność bukmacherskich dotyczy prowadzenia zakładów w internecie, dlatego też lista legalnych bukmacherów zawiera również adresy stron internetowych, na których bez obaw można podawać swoje dane podczas rejestracji i dokonywać. I to tam najlepiej szukać legalnej przecież rozrywki, ale nie ryzykując natknięcia się na nielegalne strony.
Jak jeszcze możemy sprawdzić czy bukmacher jest legalny? Jeżeli znaleźliśmy firmę w wyżej wymienionym spisie, to mamy 100 procent pewności, że jest legalna. Jednak jest także kilka innych rzeczy, które również dadzą nam wiarygodną odpowiedź:
1. Najważniejszy jest numer licencjipolskiego Ministra Finansów widoczny na stronie internetowej bukmachera
Każdy bukmacher posiadający licencję polskiego Ministra Finansów z pewnością opublikuje na swojej stronie własną pełną nazwę urzędową spółki zarejestrowanej w Polsce (lub innym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – pod warunkiem ustanowienia przedstawiciela lub w formie oddziału) oraz numer polskiego zezwolenia na prowadzenie działalności bukmacherskiej. Zwykle jest on podany w stopce lub w dziale „O firmie”/„O nas”, albo w regulaminie serwisu.
Jeśli nigdzie nie możesz znaleźć tego numeru, to bukmacher nie ma zezwolenia, a więc na polskim rynku działa nielegalnie. Podobnie jeśli podaje numer licencji innego kraju. Tylko polska licencja uprawnia do prowadzenia legalnych zakładów.
2. Adres strony, który zawiera nazwę bukmachera na domenie [ .pl ]
Zgodnie z ustawą każdy bukmacher musi udostępniać stronę, która jednoznacznie wskazuje właściciela czyli zawierać nazwę marki. Wyjątek stanowią sytuację, kiedy adres jest już zajęty. Za regułę przyjęto wtedy dodanie litery “e” przed nazwą, jak np. efortuna.pl. Każdy adres zamieszczony na innej domenie, a tym bardziej zawierający podejrzane elementy jak liczby czy dodatkowe elementy jednoznacznie wskazuje na nielegalnego bukmachera.
3. Lista domen zakazanych czyli rejestr nielegalnych stron bukmacherskich
Aby chronić polskich konsumentów przed nielegalnymi firmami Ministerstwo Finansów stworzyło narzędzie do walki z nielegalnymi serwisami bukmacherskimi pod nazwą „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”. Zostają do niego na bieżąco dodawane kolejne firmy, które nie posiadając specjalnego zezwolenia, oferują zakłady bukmacherskie. Strona, która znalazła się w spisie, z pewnością działa nielegalnie. Jeśli w spisie znajdziemy adres strony, z której chcieliśmy skorzystać, jest pewne, że to nielegalna strona.
Warto w tym miejscu podkreślić z całą mocą, że nie tylko firma, która prowadzi nielegalną działalność jest zagrożona konsekwencjami prawnymi, ale też osoba, które świadomie decyduje się obejść prawo i skorzystać z oferty nielegalnego bukmachera. Jakie konsekwencje nam grożą?
W praktyce oznacza to tylko stratę ewentualnej wygranej oraz kosztów, które już zostały poniesione w związku z postawieniem nielegalnych zakładów. Grozi tu również kara finansowa wysokości ustalanej indywidualnie przez Urząd Skarbowy, ale kwota może wynieść aż 3 360 000 zł.
Co więcej egzekucją kar zajmuje się Urząd Skarbowy, który znany jest w wyjątkowo wysokiej skuteczności w ściganiu nałożonych kar. Dlatego biorąc pod uwagę grożące kary finansowe, gra u nielegalnych bukmacherów wydaje się być wyjątkowo nie opłacalnym przedsięwzięciem.
Legalni bukmacherzy muszą stale konkurować z operatorami bez licencji, co jest naprawdę trudnym zadaniem. Nielegalne firmy oferują bowiem nieco atrakcyjniejszą ofertę ze względu na obchodzenie kosztów, które ponosić muszą legalnie działające firmy.
W Polsce obowiązuje wysoki podatek od zawierania zakładów bukmacherskich: bukmacherzy zobowiązani są do odprowadzenia
Legalni bukmacherzy ponoszą też opłaty związane w wynikami rozgrywek sportowych. Wszystko to dodatkowo wpływa na przychodowość bukmacherów ale też powoduje konieczność zrekompensowania sobie poniesionych kosztów podwyższając marżę a obniżając kursy.
Dlatego też gra na nielegalnych stronach bukmacherskich jest kusząca dla wielu graczy. Nawet pomimo kar, jakie grożą za udział w nielegalnych zakładach bukmacherskich. Z których zresztą wielu graczy nie zdaje sobie sprawy.
Komentarze