Przygotowanie do kredytu jeszcze ważniejsze
Wysokie stopy procentowe i niepewna sytuacja na rynku sprawiają, że zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi spada. Podobna tendencja dotyczy również ich dostępności. Według raportu AMRON-SARFiN podsumowującego 2022 rok łącznie zawarto aż o 50,75% mniej umów kredytowych niż w 2021 roku. O 49,11% spadła ich wartość, która uplasowała się na poziomie 43,644 mld zł.
Przekłada się to również na wartość Indeksu Dostępności Mieszkaniowej M3, który spadł o 58,85 punktów. Jednocześnie wciąż rośnie średnia cena transakcyjna mieszkań na warszawskim rynku oraz stawki czynszu najmu. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z zakupu nieruchomości i kredytu. Bez wątpienia do całej procedury trzeba jednak zdecydowanie lepiej się przygotować.
Poznaj procedurę kredytową
Nie da się ukryć: wnioskowanie o kredyt i przechodzenie przez całą procedurę poprzedzającą jego utrzymanie jest nie tylko czasochłonne, ale i stresujące. Wynika to również z dużej odpowiedzialności.
W tym okresie konieczne jest podjęcie wielu decyzji mających wpływ na to, czy w ogóle uda Ci się uzyskać kredyt, ale również na warunki jego spłaty i koszty, z jakimi będzie się wiązał. Najważniejsze informacje o kredytach hipotecznych uzyskasz w serwisie Blog Kredytowy.
Dokładne poznanie procedury i najważniejszych terminów pozwoli Ci poczuć się zdecydowanie bardziej komfortowo i podjąć świadome decyzje, które będą najkorzystniejsze dla Twojego portfela.
Zadbaj o zdolność kredytową
Ograniczona dostępność kredytów hipotecznych wynika w głównej mierze z oceny zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. W związku z podniesieniem stóp procentowych wzrosły również koszty rat kredytów, a to oznacza, że aby uzyskać finansowanie o wskazanych parametrach, trzeba dysponować wyższymi środkami. Jak podnieść zdolność?
Dobrym punktem wyjścia będzie ograniczenie innego zadłużenia. Warto więc spłacić pozostałe kredyty i pożyczki. Nie należy także zapominać o tym, że na poziom zadłużenia wpływ mają limity kart kredytowych oraz debet na rachunku. Możesz wobec tego w łatwy sposób zwiększyć zdolność, rezygnując z nich.
Sprawdź swoją wiarygodność
Oczywiście analitycy banków biorą pod uwagę nie tylko liczby odnoszące się do Twoich dochodów i wydatków. Ważne jest również to, w jaki sposób wywiązujesz się ze swoich zobowiązań, w tym przede wszystkim zaciągniętych wcześniej kredytów. Możesz szybko sprawdzić, co na Twój temat wiedzą instytucje finansowe.
W tym celu sprawdź raport Biura Informacji Kredytowej. Możesz go również rozszerzyć o dane zgromadzone w Biurze Informacji Gospodarczej, które odnoszą się również do tego, w jaki sposób spłacasz zobowiązania wobec różnych podmiotów gospodarczych. Niekiedy w rejestrach znajdują się informacje błędne lub przestarzałe. Wówczas możliwe będzie ich usunięcie.
Skorzystaj ze wsparcia doradcy
Co istotne, nie musisz samodzielnie zajmować się wnioskowaniem o kredyt. Możesz skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego, który pełni funkcję pośrednika. Pomoże Ci w doborze rozwiązania najlepiej dopasowanego do indywidualnej sytuacji, będzie także w stanie obliczyć zdolność kredytową i przedstawić najważniejsze informacje na temat różnych produktów kredytowych banków. Należy podkreślić też, że usługi pośredników są w pełni darmowe. Ich wynagrodzenie pokryje bank, który wypłaci kredyt.
Komentarze