Informacja ta została podana podczas konferencji z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz wiceprezesa Facebooka ds. polityki publicznej Markusa Reinischa. Wniosek odwoławczy będzie można przesłać za pomocą elektronicznego formularza. Facebook rozpatrzy go niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 72 godzin.
Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, w początkowym etapie odwoływać będzie się można jedynie od blokad spowodowanych zamieszczeniem treści o charakterze tzw. fake newsów oraz sytuacji posądzenia o mowę nienawiści. Wniosek zostanie wzięty pod uwagę tylko wtedy, gdy poprzedziło go zgłoszenie przez użytkownika odwołania do Facebooka, a ten zdecydował się je odrzucić lub nie dostarczył odpowiedzi w czasie 72 godzin. Dzięki zawarciu umowy przez Ministerstwo Cyfryzacji, Facebook będzie zobowiązany do ponownego zapoznania się z okolicznościami powodującymi nałożenie blokady i jej usunięcie, jeżeli treści nie naruszyły obowiązujących standardów.
Zgodnie z zapowiedziami MC, nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać w najbliższym czasie, jednak nie został wskazany dokładny termin. Przypuszczalnie nastąpi to na początku 2019 roku. Wówczas zostanie uruchomiony punkt kontaktowy oraz strona, na której będzie się znajdował stosowny formularz. Prowadzeniem punktu kontaktowego zajmie się instytut badawczy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). W celu potwierdzenia i wysłania formularza trzeba będzie posłużyć się profilem zaufanym.
Polska stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym tego typu procedura zostanie wprowadzona. Uruchomienie dodatkowej możliwości odwoławczej ma na celu wspieranie prawa do wolności słowa w Sieci. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, już niebawem podobne porozumienie zostanie zawarte również z pozostałymi popularnymi serwisami, takimi jak Google czy Twitter.
Komentarze