Portal bezpiecznego e-biznesu

Kolejne ograniczenia dotyczące sztucznej inteligencji

 Kolejne ograniczenia dotyczące sztucznej inteligencji

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Postęp technologiczny w dziedzinie sztucznej inteligencji wydaje się nie zwalniać. Wiele osób wysuwa obawy co do przyszłości tej technologii i jej wpływu na nasze życie. Dość głośnym tematem było ograniczenie ChatuGPT we Włoszech. Wydawało się, że działalność legislacyjna państw i innych podmiotów międzynarodowych będzie nieco spóźniona (jak to zwykle bywa) w odniesieniu do kolejnych nowinek technologicznych. Unia Europejska pracuje już jednak nad kolejnymi regulacjami związanymi z dziedziną sztucznej inteligencji.
Kolejne ograniczenia dotyczące sztucznej inteligencji

W ostatnich dniach ze strony Komisji Europejskiego wystosowany został apel do największych podmiotów gospodarczych działających w sieci. Dotyczy on przede wszystkim sposobu korzystania z wytworów sztucznej inteligencji. Jednym z głównych wątków jest jawność przy ich wykorzystaniu. Komisja chce, aby użytkownicy mogli łatwo dowiedzieć się, że dana treść została wytworzona z pomocą sztucznej inteligencji. Ma to zapewnić możliwość wystrzeżenia się przed nieprawdziwymi informacjami, które często właśnie w ten sposób są rozpowszechniane w internecie.

Firmy wdrażające generatywne narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT i Bard, które mogą generować dezinformację, powinny oznaczać takie treści w ramach swoich wysiłków na rzecz zwalczania fałszywych wiadomości. – komentuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova.

Komisja Europejska zastosowała już twarde regulacje w podobnym temacie, a mianowicie przy tzw. deep fake’ach. Wykorzystywały one zmodyfikowane nagrania dźwięku bądź obrazu w celu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Bez oznaczenia wręcz niemożliwym było rozpoznanie, że są one tworzone przy pomocy nowoczesnej technologii. Niejednokrotnie mogły one doprowadzić użytkowników do niekorzystnych rozrządzeń poprzez wprowadzanie w błąd, a także wpływać na ich światopogląd czy opinię w danym temacie.

O braku ufności organów Unii Europejskiej do sztucznej inteligencji świadczy także fakt, że jakiś czas temu urzędnicy europejscy dostali przykaz, aby nie wykorzystywali ChatuGPT i podobnych programów przy pracy nad danymi wrażliwymi i szczególnie istotnymi zagadnieniami. Dodatkowo nie powinni oni zamieszczać w oficjalnych dokumentach unijnych żadnych treści, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. Jest to jedynie wewnętrzna organizacja, ale wiele mówi nam ona o stosunku Unii Europejskiej do tematu sztucznej inteligencji. Organizacja zamierza opracować szeroką regulację i wprowadzić ją w życie już w 2025 roku.

Źródło zdjęcia: Image by frimufilms on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzym kierować się przy wyborze polisy na życie? Następny artykuł ›Czy gwarancja skraca termin do złożenia reklamacji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się