Zdaniem KE nowe prawo umożliwi uprawnionym do tego organom wszczynanie powództw przedstawicielskich w imieniu konsumentów oraz wyposaży organy ochrony konsumentów w państwach członkowskich w większe uprawnienia do nakładania kar. Według projektu nowy ład dla konsumentów będzie oznaczał: Większą przejrzystość na rynkach internetowych – w przypadku zakupów przez internet konsumenci będą musieli być jasno informowani o tym, czy kupują towary lub usługi od przedsiębiorcy czy też od osoby prywatnej, tak aby byli świadomi czy przysługują im uprawnienia wynikające z prawa konsumenckiego.
Warto także dodać, że nowe prawo zwiększy przejrzystość wyszukiwania informacji w sieci - w przypadku wyszukiwania w internecie użytkownicy będą wyraźnie informowani, gdy wyniki wyszukiwania będą miały charakter płatny lub darmowy.
Zdaniem pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa:
Przedstawiony dziś (tj. 12.04.2018) nowy ład ma na celu stworzenie sprawiedliwszego jednolitego rynku, z którego korzyści czerpać będą i konsumenci, i przedsiębiorstwa.
Ponadto dodaje:
Wprowadzenie z odpowiednimi zabezpieczeniami europejskiego prawa zbiorowego dochodzenia roszczeń w przypadkach, w których szkodę ponoszą grupy konsumentów – czego byliśmy świadkami w niedawnej przeszłości – ma na celu wyeliminowanie dalszych nadużyć. Konsumenci będą wiedzieć, od kogo kupują w internecie i kiedy sprzedawcy płacą, aby pojawić się w wynikach wyszukiwania. Większość przedsiębiorców przestrzegających zasad odczuje, iż obciążenia zostały zmniejszone. Natomiast ta niewielka grupa przedsiębiorców, którzy celowo nadużywają zaufania europejskich konsumentów, będzie podlegać surowszym karom.
Zgodnie z unijnymi procedurami projekt KE w formie odpowiednich wniosków zostanie teraz skierowany do dalszych konsultacji w instytucjach UE.
Źródło wiedzy: Wirtualnemedia.pl
Komentarze