Portal bezpiecznego e-biznesu

Koniec wyłudzeń danych z użyciem telekomunikacji?

 Koniec wyłudzeń danych z użyciem telekomunikacji?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Oszustwa i wyłudzenia z użyciem telekomunikacji stanowią poważne zagrożenie w dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie opartym na cyberprzestrzeni. W miarę szybkiego rozwoju technologicznego, oszuści znajdują coraz to bardziej wyrafinowane sposoby na wykorzystanie go do wyłudzeń danych.
Koniec wyłudzeń danych z użyciem telekomunikacji?

Cyberprzestępcy mogą nam obecnie zagrozić sianiem dezinformacji, utratą dostępu do różnego rodzaju serwisów z których korzystamy, a nawet kradzieżą środków z kont bankowych. Z próbą tego rodzaju oszustwa, np. poprzez sms z informacją o wygranej w loterii bądź potrzebie dodatkowego opłacenia przesyłki, styczność miał praktycznie każdy. Rząd od dawna starał się opracować ustawę, która stanowić będzie obronę przed tego typu procederem. Obecnie projekt został uchwalony przez Sejm i w ciągu najbliższych tygodni powinien wejść w życie.

Rządowy projekt nosi nazwę „ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej”, a potocznie określany jest również mianem ustawy anty-spoofingowej. Wspomniana nazwa odnosi się do typu oszustw, które najczęściej są dokonywane za pośrednictwem telekomunikacji bądź internetu. Na czym polegają wspomniane czyny? Spoofing to technika polegająca na fałszowaniu lub modyfikowaniu informacji w celu wprowadzenia innych osób lub systemów w błąd. Jest to szerokie pojęcie, które może dotyczyć różnych dziedzin, takich jak np. telekomunikacja czy bankowość. Może mieć różne cele, w tym kradzież tożsamości, wyłudzenia finansowe, ataki na systemy informatyczne lub po prostu sianie dezinformacji. Ofiarami tego typu procederu padają wszyscy, od wielkich korporacji i organów państwowych, po zwykłych obywateli.

Ustawa przede wszystkim tworzy szereg obowiązków, które sieci telekomunikacyjne będą zobowiązane wykonywać. Chodzi głównie o wczesne usuwanie wiadomości o typowo spamowej treści oraz blokowanie numerów, które zostaną wpisane przez organy państwowe do odpowiedniego rejestru. Obowiązki te dotyczyć będą przede wszystkim największych podmiotów w tej branży. Ustawodawca zastrzega również, że nie będzie się to wiązało z obciążeniem jakimikolwiek konsekwencjami finansowymi w przypadku niewłaściwego wykonywania owych zadań. Pewne kontrowersje może budzić fakt, że ustawa pozwala podmiotom telekomunikacyjnym na wymienianie się danymi poufnymi, jeżeli będzie to związane ze wspomnianymi działaniami z zakresu walki ze spoofingiem. Póki co nie wiadomo jak będzie wyglądało działanie tych mechanizmów w praktyce.

Źródło zdjęcia: Image by master1305 on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważaj na fałszywe domeny popularnych serwisów Następny artykuł ›Czy gwarancja skraca termin do złożenia reklamacji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się