Ministerstwo przeprowadziło monitoring informacji zawartych na popularnych portalach aukcyjnych. Z uzyskanych informacji wynika, że powszechna jest praktyka stosowania procedury VAT-marża (sprzedawca nalicza VAT od marży, którą naliczył) przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim elektroniki, a zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.
Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami. Nie jest zatem prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych - podkreśla MF.
W związku z tym MF ostrzega, że zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.
Ponadto wskazano, że zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest sprzeczne z ustawą o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.
Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie dokonanie sprzedaży w procedurze VAT-marża. - dodano.
Ministerstwo poinformowało, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają - w celu sprawdzenia poprawności rozliczenia podatku z wykorzystaniem procedury VAT-marża - powiadomienia na ten temat w postaci e-maila i SMS-a.
Komentarze