Stworzyli fikcyjną stronę internetową do złudzenia przypominającą witrynę Ministerstwa Zdrowia, na której oferują niesprawdzone leki. Takie działania powodują zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
Przestępcy „stworzyli” na swojej stronie nieprawdziwy program walki z chorobami. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów).TO OSZUSTWO. Program taki nie istnieje, a leki sprzedawane przez fikcyjną stronę są niesprawdzone. Ministerstwo Zdrowia zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury.
Resort apeluje na swojej stronie internetowej o zachowanie szczególnej ostrożności.
„Apelujemy o szczególną ostrożność przed niesprawdzonymi metodami leczenia
Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi sprzedaży produktów leczniczych i nie ma z tą stroną nic wspólnego.
Ministerstwo Zdrowia nie realizuje podanego na stronie programu.
Oferowany preparat nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce.
Na fikcyjnej stronie internetowej produkt reklamuje osoba podająca się za lekarza – w rzeczywistości nie figuruje ona w Centralnym Rejestrze Lekarzy.”
Ponadto strona resortu poucza co powinno wzbudzać nasz niepokój, przy tego typu stronach:
Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów.
Brak oznaczenia „gov.pl” w adresie strony – każda strona administracji rządowej jest prowadzona na domenie gov.pl. Domena ta jest przeznaczona tylko dla organizacji rządowych. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie.
Wprowadzające w błąd oznakowanie strony – urzędowa strona internetowa powinna zawierać właściwe logo określonej jednostki.
Niedziałające treści – zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść.
Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.
Komentarze