Leasing to usługa, z której korzystać mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Korzystna jest przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż mogą oni w ten sposób optymalizować swoje obciążenia podatkowe i wchodzić w posiadanie środków trwałych przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu kapitału własnego. Są to niewątpliwie najważniejsze korzyści płynące z korzystania z leasingu.
Czym tak naprawdę jest leasing? Usługę należy rozumieć jako prawo do korzystania z przedmiotu umowy leasingowej bez konieczności jego zakupu. Zgodnie z treścią art. 709 Kodeksu Cywilnego „przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”.
Leasing operacyjny i leasing finansowy – czym się różnią?
Decydując się na leasing, trzeba być świadomym tego, że istnieją dwa jego podstawowe warianty – leasing operacyjny i finansowy. Występują pomiędzy nimi istotne różnice z perspektywy księgowej.
Zacznijmy od leasingu operacyjnego. Sposób jego działania jest zbliżony nieco do umowy najmu. Oznacza to, że odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje korzystający, czyli przedsiębiorca, który wziął w leasing określony środek trwały, ale finansujący. Przedsiębiorca ujmuje jednak w kosztach uzyskania przychodu płacone raty leasingowe. Po zakończeniu umowy może dokonać on wykupu środka trwałego na ustalonych w podpisanej umowie warunkach. Czas trwania umowy leasingowej stanowi przynajmniej 40% okresu amortyzacji przedmiotu umowy. Bieżące koszty użytkowania środka trwałego pokrywa korzystający.
Leasing finansowy działa na zbliżonych zasadach, jednak bliżej mu do kredytu bankowego. Między innymi z tego względu stanowi bardzo chętnie rozważaną przez przedsiębiorców alternatywę dla finansowania bankowego. Przedmiot umowy leasingowej ujmowany jest w księgach korzystającego, co oznacza, że jest on uprawniony do tego, by dokonywać dla niego odpisów amortyzacyjnych. Koszt uzyskania przychodu stanowią również odsetkowa część raty leasingowej, a także bieżące koszty utrzymania środka trwałego. To, co odróżnia leasing finansowy od leasingu operacyjnego, to również kwestia wykupu. W leasingu finansowym przedmiot umowy automatycznie staje się własnością leasingobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty.
Komentarze