W dzisiejszych czasach, charakteryzujących się dynamiką i niezwykle szybkim tempem rozwoju internetu oraz mediów społecznościowych, ochrona praw ich użytkowników – czyli tak naprawdę każdego z nas – stała się ważniejsza niż kiedykolwiek.
Głównym celem Unijnego rozporządzenia z 27 kwietnia 2016 (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych 2016/679, DzU UE L 119/1) jest zapewnienie większego bezpieczeństwa osobom, które nie wyobrażają sobie dnia bez korzystania z internetu. Należy mieć na uwadze, że prawa i wolności jednostki, osoby, której dane dotyczą, stanowią wartość będącą zasadniczym przedmiotem ochrony. To te prawa i wolności, a nie komercyjne cele, czy też wygoda przetwarzających dane osobowe, skupiają uwagę unijnego prawodawcy.
Celem Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych jest dostosowanie regulacji do potrzeb współczesnego społeczeństwa informacyjnego oraz zwiększenie gwarancji praw i wolności w internecie, w tym szczególnie w mediach społecznościowych. Instrumenty prawne zawarte w Ogólnym rozporządzeniu mają stanowić narzędzia kontroli obiegu danych w sieci. Do instrumentów ochrony będzie zaliczało się m.in.: prawo do bycia zapomnianym, prawo do przeniesienia danych osobowych i prawo do odszkodowania. Nowe prawo będzie obowiązywało we wszystkich państwach UE od 25 maja 2018 r.