Minister cyfryzacji Anna Stróżyńska odwiedziła Nowy Winicz w woj. małopolskim. Jest to jedno z czterech polskich miast, w których wdrożono pilotażowy program mDokumentów. W czasie wizyty szefowa resortu zapowiedziała, że mobilny dowód osobisty powinien być dostępny dla wszystkich obywateli naszego kraju do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
Pani minister poinformowała także, że projekt ustawy o mobilnym dowodzie osobistym wyszedł już z Komitetu Stałego Rady Ministrów, a w najbliższych dniach zajmie się nim rząd. Nawet przy uwzględnieniu ewentualnych opóźnień w procedowaniu nad tym aktem prawnym, podany termin wciąż pozostaje realny.
Przypomnijmy, że mobilny dowód osobisty będzie pierwszym dostępnym w ramach usługi mDokumenty. Po nim pojawią się kolejne: pakiet kierowcy, zawierający dokumenty kierowcy i pojazdu, legitymacje studenckie i szkolne, karta miejska, a także dokumenty emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karta dużej rodziny.
W czasie wizyty w Nowym Wiśniczu, który jest najmniejszym z miast uczestniczących w pilotażu mDokumentów, minister Stróżyńska podsumowała dotychczasowe efekty programu trwającego od maja tego roku. Z systemu tego skorzystało blisko 3 tys. osób. Małgorzata Więckowska, burmistrz Nowego Wiśnicza, oceniła, że zainteresowanie mieszkańców miasta nową usługą mobilną jest „średnie”, ale może się jeszcze zwiększyć, bo władze lokalne aktywnie tłumaczą i zachęcają do uczestnictwa w pilotażu.
„Samo założenie jest bardzo dobre, bo często zapominamy torebki, dokumentów, ale telefon zawsze mamy przy sobie” – zaznaczyła Więckowska.
Obsługa mDokumentów nie wymaga instalowania na telefonie żadnej aplikacji – pełni on jedynie rolę narzędzia służącego do autoryzacji danych. Każdorazowo na telefon będzie przychodził SMS z unikatowym kodem, podobnym do tych, które używane są np. do dostępu do konta bankowego. Wszystkie informacje na temat obywateli korzystających z mDokumentów będą pozostawały w rejestrze państwowym. W przypadku zgubienia telefonu nie będzie to miało wpływu na poziom bezpieczeństwa danych osobowych użytkownika.
Komentarze