Portal bezpiecznego e-biznesu

Nie poinformowałeś? Klient nie płaci. Ważny wyrok TSUE

 Nie poinformowałeś? Klient nie płaci. Ważny wyrok TSUE

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Od kilkunastu lat polski porządek prawny kształtują nie tylko przepisy naszego krajowego ustawodawcy, ale także europejskiego. W pewnym sensie prawa i obowiązki obywateli kształtuje w ten sposób również sądownictwo, w tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyroki TSUE dotyczyć mogą m.in. dyrektyw, na podstawie których tworzone są krajowe akty prawne i w duchu których muszą być one interpretowane. W jednym z ostatnich orzeczeń Trybunał wypowiedział się co do obowiązków przedsiębiorcy zawierającego umowę poza swoją siedzibą, a konkretnie o poinformowaniu o prawie odstąpienia od umowy. W ten sam sposób należy stosować analogiczne przepisy znajdujące się w ustawie o prawach konsumenta.
Nie poinformowałeś? Klient nie płaci. Ważny wyrok TSUE

Trybunał rozstrzygał sprawę, w przypadku której konsument nie zapłacił wykonawcy usługi. Umowa, której usługa dotyczyła, została zawarta poza lokalem zobowiązanego przedsiębiorstwa. Do wykonania świadczenia po stronie przedsiębiorcy faktycznie doszło, natomiast klient już po fakcie odstąpił od umowy, a następnie uchylał się od obowiązku zapłaty. Kluczowy okazał się fakt, że firma odpowiedzialna za wykonanie usługi nie poinformowała o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Gdyby klient został poinformowany o swoim uprawnieniu, to nawet w przypadku skorzystania z niego byłby zobowiązany do zapłaty kwoty proporcjonalnej do wykonanego przez przedsiębiorcę świadczenia. W tym przypadku nie miało to jednak miejsca, a spór pomiędzy stronami trafił przed sąd. Co orzekł Trybunał?

Zdaniem TSUE, w przedstawionej sytuacji konsument zostaje w całości uwolniony od obowiązku zapłaty za świadczenie, nawet jeżeli zostało wykonane w całości. Taka wykładnia ma być zgodna z ogólnymi założeniami dyrektywy, która ma ściśle prokonsumencki charakter. Warto zaznaczyć, że wytyczne interpretacyjne znajdujące się w wyroku mogą być stosowane również w przypadku krajowych przepisów będących implementacją dyrektywy. W przypadku Polski chodzi o Ustawę o Prawach Konsumenta, w której znajdują się analogiczne postanowienia dotyczące przedsiębiorców. Należy więc pamiętać o rzetelnym spełnieniu naszych obowiązków informacyjnych jako podmiotu profesjonalnego. Brak owego poinformowania może być dla nas bardzo dotkliwy.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak przygotować się do sprawnego rozliczenia PIT 2024? Następny artykuł ›Czy gwarancja skraca termin do złożenia reklamacji?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się