Pomysłodawcy nowych regulacji zamierzają wprowadzić szereg udogodnień dla polskich przedsiębiorców. Przede wszystkim sama definicja działalności gospodarczej zostanie uproszczona i nie będzie już obejmowała wyliczenia rodzajów działalności jak to ma teraz miejsce. Inicjatorzy zmian skupili się natomiast na czterech najważniejszych cechach takiej działalności:
Zgodnie z założeniami nowego projektu ustawy urzędnicy będą mieli prawo do podejmowania wyłącznie działań, które będą konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu. Jest to tzw. zasada proporcjonalności. Inicjatorzy tych zmian chcą wprowadzić również zasadę równego traktowania przedsiębiorców.
Projekt ustawy zakłada, iż osoby fizyczne, których przychód nie przekroczy 50 % minimalnego wynagrodzenia nie będą musiały zarejestrować swojej działalności jak również płacić składek ZUS. W przypadku przekroczenia powyższego progu, od dnia jego przekroczenia, działalność taka będzie uznawana za działalność gospodarczą.
Największą zachętą do założenia własnej działalności może okazać się wprowadzenie całkowitego zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek ZUS w ciągu pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Po upływie tego okresu przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo skorzystać z dotychczasowego obniżenia składek na ZUS przez okres następnych 24 miesięcy.
Załatwianie spraw administracyjnych będzie łatwiejsze poprzez likwidację numeru REGON. Przedsiębiorcy będą posługiwać się wyłącznie numerem identyfikacji podatkowej NIP. Projekt ustawy zakłada również zniesienie obowiązku uzyskania zgód i licencji na prowadzenie działalności gospodarczej.
Co ciekawe sama ustawa będzie zawierać przepisy zmuszające do okresowego monitorowania konieczności zmian. W ten sposób ministrowie będą musieli odpowiadać na bieżące potrzeby przedsiębiorców.
Komentarze