Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowe zmiany w prawie konsumenckim!

 Nowe zmiany w prawie konsumenckim!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Komisja Europejska przygotowała pakiet zmian, które zwiększą ochronę praw konsumentów. Obejmą one m.in. zakupy przez internet, usługi cyfrowe, kwestie podwójnych standardów produktów w różnych krajach.

Nowe zmiany w prawie konsumenckim!

Tzw. „Nowy ład dla konsumentów" („New deal for consumers") to nowe zmiany w prawie konsumenckim przygotowanym przez Komisję Europejską. Jednym z elementów nowego prawa jest projekt dyrektywy „Omnibus", która przewiduje zmiany w 4 dyrektywach o:

1. nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich,

2. cenach produktów,

3. nieuczciwych praktykach handlowych oraz

4. prawach konsumenta.

Najważniejsze propozycje to:

  • większa przejrzystość zakupów w sieci - już przed zawarciem umowy sprzedaży w sklepie internetowym konsument musi być poinformowany, czy kupuje od przedsiębiorcy, czy od osoby prywatnej. W tym drugim przypadku nie mają zastosowania przepisy chroniące konsumentów, o czym serwis będzie musiał powiadomić. Musi też informować o kryteriach pozycjonowania ofert, np. o tym, że przedsiębiorca zapłacił za lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania,
  • ułatwienia w indywidualnym dochodzeniu roszczeń. Jeśli konsument dozna uszczerbku w wyniku nieuczciwych praktyk handlowych, np. agresywnego marketingu, będzie mógł rozwiązać umowę i domagać się odszkodowania,
  • ochrona przy „bezpłatnych" usługach cyfrowych. Konsumenci w zamian za korzystanie z tego rodzaju usług, gdzie bardzo często „płacą” swoimi danymi osobowymi. Nowe prawo przewiduje uprawnienia podobnie jak w przypadku płatnych umów zawieranych przez internet np. odstąpienie od umowy w terminie 14 dni
  • walka z podwójnymi standardami produktów. Wprowadzenie na rynek towaru jako identycznego z tym, który jest sprzedawany w kilku innych państwach UE, podczas gdy istotnie różni się od niego np. składem, będzie uznawane za wprowadzanie klientów w błąd.

Obecnie nad oboma projektami trwają równolegle prace w grupach roboczych w Radzie oraz w Parlamencie Europejskim. Na tym etapie państwa członkowskie zgłaszają swoje uwagi do propozycji Komisji Europejskiej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPolacy a lęk przed odłączeniem od internetu Następny artykuł ›Profesjonalne doradztwo podatkowe dla firm - oszczędzaj czas i pieniądze.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się