12 grudnia 2018 r. alert RCB kończy fazę pilotażu, która trwała prawie pół roku. Jest to system ostrzegania przed zagrożeniami za pomocą wiadomości SMS.
Dzisiejszy dzień to także data wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, która sankcjonuje funkcjonowanie tego nowego systemu powiadamiania ludności o zagrożeniach. Alert RCB powstał, aby przekazywać tylko informacje, które dotyczą zagrożeń życia i zdrowia. Był dotychczas wykorzystany cztery razy.
Tworzenie narzędzia do powiadamiania za pomocą SMS-ów rozpoczęto po tragicznych wydarzeniach w ubiegłym roku w Suszku. Wówczas w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. W wyniku takich zdarzeń pogodowych zginęły dwie harcerki, a 38 uczestników obozu harcerskiego trafiło z obrażeniami do szpitali.
Powiadomieniem alarmowe dotyczące pogody będą rozsyłane w sytuacjach bardzo niebezpiecznych i gwałtownych zjawisk pogodowych, np. porywów wiatru, które będą przekraczały 100 km/h. Aby otrzymać Alert RCB, wystarczy mieć włączony telefon, który jest w zasięgu którejkolwiek sieci polskiego operatora telefonii komórkowej. Nie trzeba do tego specjalnych aplikacje ani smartfonów najnowszej generacji. Użytkownicy otrzymają SMS z informacjami o rodzaju zagrożenia, czasie jego występowania i najważniejsze zalecenia, jak postępować w razie wystąpienia konkretnego zdarzenia. Od dziś smsy będą też docierały do Polaków za granicą i będą wysyłane także po angielsku.
Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz podał, że informacje nie będą jednak dotyczyły tylko sytuacji meteorologicznej jak dotychczas:
Będziemy również informować o zdarzeniach związanych z pożarami, skażeniami i zdarzeniami związanymi z zagrożeniami terrorystycznymi.
Komentarze