Zgodnie z art. 5 nowego prawa przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, z której przychód nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Obecnie limit ten wynosi 1050 zł miesięcznie. Warto jednak zwrócić uwagę, iż ustawa stanowi o przychodzie, a nie dochodzie. Należy jednak podkreślić, że osoby które zdecydują się na prowadzenie niezarejestrowanej działalności będą musiały zapłacić podatek od osiągniętych przychodów.
To istotna nowelizacja. Pozwala bowiem uzyskiwać niewielkie przychody, do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej i bez rozliczania składek ZUS. Opodatkowanie również zostało uproszczone. Podatek dochodowy będzie bowiem płacony raz w roku – komentuje Konrad Piłat, doradca podatkowy w KNDP.
Co to oznacza w praktyce? Osoby prowadzące niewielką działalność będą musiały prowadzić ewidencję swoich przychodów, aby móc je na koniec roku podsumować, złożyć PIT i zapłacić należny podatek do urzędu skarbowego. Taka ewidencja może być prowadzona w dowolnej formie np. elektronicznie.
Źródło wiedzy: Rp.pl
Komentarze