Wydaje się, że wciąż ma – ale znacznie mniejszą niż przed wydaniem wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kilka dni temu. Sprawa ciągnęła się od 2013 r. i dotyczyła opóźnienia lotu pasażerskiego z Burgas w Bułgarii do Ostrawy w Czechach, przez Brno. Samolot najpierw wystartował z opóźnieniem 1h 45min spowodowanym usuwaniem skutków wcześniejszej awarii, by następnie zderzyć się z ptakiem w czasie lotu. W sumie spowodowało to opóźnienie ponadpięciogodzinne w dotarciu do celu.
Dwoje pasażerów lecących z Bułgarii do Czech zdecydowało się złożyć pozew o odszkodowanie przeciwko czeskiemu przewoźnikowi. Warto nadmienić, że odszkodowania tego rodzaju nie są niczym niezwykłym i zależą m.in. od długości trasy przelotu oraz czasu opóźnienia. Można przykładowo wskazać, że za opóźnienie rzędu 4 godzin na trasie ponad 3500 km zwykle uzyskuje się odszkodowanie w granicach 600 euro za sam fakt opóźnienia lotu, niezależnie od ewentualnego wykazania innych uszczerbków majątkowych.
Jednak w tej sprawie istotne były okoliczności „niezwykłe”, które wprost odnoszą się do regulacji prawnej zawartej w Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Chodzi o wyłączenie odpowiedzialności przewoźnika za opóźnienie będące skutkiem okoliczności nadzwyczajnych. Trybunał orzekł, że określone w przepisie nadzwyczajne okoliczności stanowią takie zdarzenia, które ze względu na charakter nie wpisują się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika i nie dają mu możliwości zapanowania nad nimi. Zderzenie samolotu z ptakiem jest przy aktualnym stanie techniki wciąż zjawiskiem nieprzewidywalnym i nie sposób się przed tym zabezpieczyć – w tym sensie jest to więc okoliczność nadzwyczajna. Zdaniem Trybunału świadczy to o wyłączeniu odpowiedzialności przewoźnika.
Orzeczenie to stanowi swego rodzaju wyłom w orzecznictwie dotyczącym spraw odszkodowawczych za opóźnienia w lotach samolotów pasażerskich, gdyż do tej pory nawet w przypadkach awarii i przymusowych lądowań spowodowanych zderzeniami z ptakami pasażerom udawało się wywalczyć odszkodowania. Zdaniem Kevina Clarke’a, prawnika Bott & Co. specjalizującego się w tym temacie,
Nie jest to decyzja na którą liczyliśmy, ale przynajmniej Trybunał jednoznacznie rozstrzygnął, że zderzenia samolotów z ptakami należą do okoliczności nadzwyczajnych.
Tym razem punkt dla linii lotniczych :)
Komentarze