Coraz częściej, także za pośrednictwem legalniewsieci.pl, dochodzą do nas informację o fake shopach, czyli sklepach widmo. Dlaczego wielu z nas traci czujność i robi zakupy w miejscu, które powinno omijać szerokim łukiem?
W ciągu ostatnich trzech miesięcy policjanci zlikwidowali kilkanaście firm zajmujących wyłudzaniem pieniędzy za pośrednictwem fikcyjnych sklepów internetowych. Schemat jest ten sam, ceny w sklepie są niskie, a termin dostawy produktu wydłużony, aby jak najdłużej zwodzić klienta. Dane firmy prowadzącej sklep są zmyślone lub właścicielami są podstawione osoby. Przestępcy wyspecjalizowali się w ukrywaniu tożsamości, korzystając ze słupów do wypłaty pieniędzy.
To czasami są "weekendowe strzały". W ciągu tygodnia przestępcy kupują sobie pozytywne komentarze, w czwartek odpalają sprzedaż po konkurencyjnych cenach i już w niedzielę przestają działać. W regulaminie za to wpisali 14 dni na dostawę. I w ten sposób opóźniają negatywne opinie w sieci i zgłoszenie sprawy na policję - tłumaczy jeden z policjantów walczących z przestępczością gospodarczą.
W czasie, kiedy klienci się niecierpliwią, oszuści zakładają nowy biznes. Wszystko wygląda identycznie, zmienia się jedynie nazwa, np. "DobreButy" zastępują "SuperButy". I biznes się kręci.
Czasami nie chce im się nawet zmieniać wyglądu strony. Naprawdę niewiele wystarczy, by oszukiwać. - dodaje funkcjonariusz.
Za pośrednictwem sklepu, który jest
odpowiednio wspomagany reklamą internetową, np. AdWords, przestępcy
są w stanie wyłudzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Pieniądze wypłacają na bieżąco, bo bank w każdej chwili może
zablokować konto na wniosek policji.
Oczywiście cena oraz wszelkie informację o
wyprzedażach robią swoje. Natomiast ważnym elementem, która
przekonuje klienta do sklepu jest reklama. Oszuści bardzo często
korzystają z płatnej opcji reklamy, co pozwala na reklamowanie ich
oferty na dużych serwisach internetowych oraz najwyższych pozycjach
w wyszukiwarce, co stwarza pozory legalności i uczciwości.
Dodatkowo, należy także zwrócić uwagę, że oszuści są świetnie
przygotowani. Kupują pozytywne komentarze, uzyskują certyfikaty
świadczące o ich rzetelności oraz postępowaniu na rzecz
konsumenta.
Zgłoś sklep w weryfikacji za pośrednictwem serwisu legalniewsieci.pl Program Bezpieczny Sklep - to darmowy mechanizm, za pośrednictwem którego każdy klient ma możliwość uzyskania informacji na temat sklepu internetowego przed dokonaniem zakupów. Audyt jest wykonywany przez prawników z serwisu legalniewsieci.pl w ciągu 24 h. Jeżeli sklep posiada podejrzane cechy, które mogą świadczyć o oszustwie, trafi on na listę podejrzanych sklepów.
Komentarze