Portal bezpiecznego e-biznesu

Podatek dochodowy od handlu kryptowalutą - wyrok NSA

 Podatek dochodowy od handlu kryptowalutą - wyrok NSA

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W końcu pojawił się pierwszy polski wyrok w sprawie bitcoinów. We wtorek (06.03) Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie PIT kryptowaluty. Sąd uznał, że osoby które handlują krytpowalutą uzyskują przychody z praw majątkowych.

Podatek dochodowy od handlu kryptowalutą - wyrok NSA

Sprawa została zainicjowana przez podatnika, który w 2011r. oraz 2013 r. nabył bitcoiny za dolary amerykańskie, które następnie sprzedał w 2013 r. za dolary i złotówki. Podatnik nie zgłosił transakcji do fiskusa. W związku z tym, że podatnik przeprowadził kilkanaście takich transakcji miał wątpliwości, czy powinien je rozliczyć w PIT – w tym celu złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.

W interpretacji fiskus wskazał, że:

sprzedaż bitcoinów przez osobę mającą miejsce zamieszkania w kraju podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Dodatkowo wyjaśnił, że bitcoin pełni funkcje elektronicznej waluty, a system płatności umożliwia jej wysyłanie i odbieranie, ale nie posiada uregulowania w prawie. W ocenie urzędników kryptowaluty na gruncie polskiego prawa nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym. Bitcoin nie jest też walutą uznawaną za prawny środek płatniczy. Dla celów podatkowych to, co wnioskodawca uzyska ze sprzedaży zakupionej kryptowaluty, jest zdaniem fiskusa przychodem z praw majątkowych z art. 18 ustawy o PIT.

Urzędnicy wyjaśnili, że dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi i należy je wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36). Podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Nie zgodzili się, by do bitcoinów zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Z powyższą twierdzeniem nie zgodził się podatnik, który zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze podatnik przekonywał, że bitcoiny wymykają się kwalifikacji prawnej, w tym podatkowej. W prawie jest luka i w konsekwencji obrót nimi jest obojętny z punktu widzenia PIT.

Argumentacja podatnika nie przekonała ani warszawskiego WSA, ani sądu kasacyjnego. NSA przypomniał, że zgodnie z polskim prawem walutą są złote i grosze. Także pieniądz elektroniczny jest powiązany z tym tradycyjnym. Sąd zauważył, że bitcoin i inne kryptowaluty nie są konwencjonalnym pieniądzem. W jego ocenie fiskus miał prawo uznać, że dla celów PIT w prawach majątkowych mogą się znaleźć przychody z obrotu bitcoinem. Wyrok jest prawomocny.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułLuka w bezpieczeństwie szybkiego LTE Następny artykuł ›Jak wybrać legalnego polskiego bukmachera?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się