Przeczytaj czym jest sieć 5G i czy Polska zostanie liderem tej technologii w Europie.
Zdaniem minister cyfryzacji Anny Streżynskiej jest na to duża szansa. Warunkiem powodzenia jest nawiązanie współpracy przez podmioty reprezentujące Państwo, jednostki naukowe oraz przedsiębiorców z sektora prywatnego. W czwartek 29 czerwca podpisano dokument o współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, instytucji naukowych oraz przedstawicieli operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji. W niedługim czasie do porozumienia dołączą przedstawiciele samorządów.
Sieć 5G, czyli piątej generacji, jest kolejnym etapem rozwoju technologii komunikacyjnych, gwarantując znacznie większą niż dotychczas przepustowość oraz prędkość działania. Będą w niej funkcjonowały nie tylko „tradycyjne” już telefony komórkowe, ale także gospodarstwa domowe, samochody oraz wiele innych urządzeń w przestrzeni publicznej z zakresu transportu, energii, edukacji oraz opieki zdrowotnej. Opracowanie strategii planowane jest na okres pół roku, a pełne wdrożenie technologii na lata 2020-2023.
Jak twierdzi pani Minister:
Wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego. Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski.
Komentarze