Thomas tworzył wirusy, które żądały okupu za odblokowanie danych tzw. ransomware. Po uruchomieniu wirusa, pliki na komputerze ofiary były szyfrowane, a ofiara w celu ich odblokowania była zmuszona zapłacić okup.
Eksperci CERT Polska stworzyli narzędzie które umożliwia odzyskanie danych, które były blokowane przez przestępcę. Aplikacja, która powinna pomóc ofiarom wirusa Vortex, znanego też pod nazwą Flotera czy Polski Ransomwa jest do pobrania TUTAJ. Osoby, którym uda się odszyfrować pliki proszone są o składanie odpowiednich doniesień do prokuratury - pomoże to rozszerzyć zakres zarzutów stawianych schwytanemu kilka tygodni temu cyberprzestępcy.
Tomasz T. stoi za kilkudziesięcioma głośnymi cyberatakami. To prawdopodobnie on rozsyłał większość fałszywych faktur Play, powiadomień od firm kurierskich czy Poczty Polskiej, PKO, mBanku, DPD, Netii, DHL, DotPay i wielu innych. Schemat jego działania zawsze był zbliżony: przekonywał ofiarę, że ważne informacje zawarte są w załączniku. Po jego otwarciu dochodziło do infekcji złośliwym oprogramowaniem, blokującym dostęp do komputera, tzw. ransomware (oprogramowanie szantażujące).
Źródło wiedzy: next.gazeta.pl
Komentarze