"Dziennik Gazeta Prawna" podaje jednak, iż aspiracje tej spółki są jednak znacznie rozbudowane, a umowa zawarta z resortem spraw wewnętrznych ma w założeniu dać podstawy do stworzenia podmiotu mającego charakter narodowego operatora.
Spółka Exatel poprzednio należała do Polskiej Grupy Energetycznej. Skarb Państwa przejął Exatel’a za kwotę 368 milionów zł w marcu br. Jak podaje DGP spółka ta podpisała umowy na zarządzanie siecią oraz transmisję danych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, starostwach powiatowych, urzędach stanu cywilnego, powiatowych komendach Policji.
Umowa podpisana z MSWiA to realizacja planów powołania do życia narodowego operatora Internetu. W założeniu podmiot taki miałby obsługiwać całość połączeń telekomunikacyjnych dla administracji, służb mundurowych i specjalnych. Kontrakt przewiduje także dodaktowe inwestycje w światłowody (tysiąc nowych kilometrów światłowodów) i połączenie tej sieci z obsługiwanymi obecnie przez Exatel światłowodami (około 20 tys. kilometrów), jak i z komercyjną siecią internetową.
Nasza sieć jest gotowa przyjąć większy ruch. Powstała, by dane osobowe Polaków były bezpieczne. - zapewnia w rozmowie z Gazetą Prawną, prezes Exatel’u Rafał Magryś.
Projekt władz nie wywołał entuzjazmu komercyjnego rynku IT. Ma to związek z wciąż spadającymi dochodami uzyskiwanymi z usług świadczonych dla sektora publicznego. Nowe inwestycje rządowe mogą oznaczać dalsze obniżenie zysków prywatnych dostawców z tego sektora. Przedstawiciele władz podkreślają, iż podejmowane działania i inwestycje nie mają na celu przejmowania rynku prywatnych podmiotów, ale maja zabezpieczać interesy państwa.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Komentarze