UOKiK przeanalizował wzorce umów Europejskiej Grupy Finansowej Council, która działała jako pośrednik kredytowy pod nazwą Personal Finanse. Kontrola polegała głownie na sprawdzeniu możliwości stosowania klauzul niedozwolonych. UOKiK uznał za niedozwolone 13 postanowień stosowanych przez pośrednika finansowego.
Marek Niechciał, prezes UOKiK stwierdził, że: „Klauzule w umowach EGF Council są niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Są sprzeczne też z dobrymi obyczajami. Przykładowo klient, czytając umowę, nie wiedział ile będzie go kosztowało wynagrodzenie dla firmy, ponieważ nie było ono określone. To było celowe działanie, aby osiągnąć duże zyski .”
Jak podaje UOKiK na swojej oficjalnej stronie za niedozwolone postanowienia uznano takie, na podstawie których m.in. konsument był zobowiązany do zapłaty prowizji o nieokreślonej wartości za uzyskanie pożyczki. Przykład: Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Zleceniobiorcy w wysokości zdefiniowanej wynikającej z zaakceptowanej przez Zleceniodawcę decyzji ostatecznej. Ponadto we wzorcach stosowano postanowienie, które z góry zakładało, iż konsument potwierdza rzetelność działania pośrednika. Dodatkowo od klientów wymagano oświadczenia, iż decyzje o pożyczce były podejmowane samodzielnie, a pracownicy EGF nie wywierali na nich nacisków. Takie działanie miało na celu utrudniać dochodzenie roszczeń w przyszłości. Przykład: Polecam firmę E.G.F.C. S.A. występującą pod marką PERSONAL FINANSE z siedzibą we Wrocławiu jako godną zaufania, świadczącą swoje usługi rzetelnie i fachowo. Szczególną uwagę przykuł również punkt, w którym konsument oświadczał, że warunki zawartej przez niego umowy zostały wynegocjowane, co było niezgodne ze stanem faktycznym, w którym stosowano wzorce umowne niepodlegające zmianom. Zabieg ten zastosowano celowo, ponieważ postanowień indywidualnie uzgadnianych z konsumentem nie można uznać za niedozwolone.
Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu UOKiK, „Za stosowanie klauzul niedozwolonych prezes UOKiK nałożył na EGF Council ponad 5,7 mln zł kary.” Decyzja nie jest prawomocna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.
Źrodło: UOKiK.GOV.PL
Komentarze