Co gorsza, użytkownicy Internetu wykorzystują to samo, jedno hasło w różnych witrynach i serwisach, ułatwiając w ten sposób pracę hakerom. Zdaniem ekspertów od zabezpieczeń - era logowania opartego na haśle zbliża się nieuchronnie do końca.
Hasła to nie tylko łakomy kąsek dla działań hakerskich, ale także strata czasu dla użytkowników końcowych, nie wspominając już o wiążącej się z nimi znacznej uciążliwości.
Według badań przeprowadzonych przez Yubico, producenta kluczy uwierzytelniania sprzętowego, użytkownicy spędzają przeciętnie 10,9 godziny rocznie na wprowadzaniu i (lub) resetowaniu haseł. W środowiskach korporacyjnych ma to rzekomo przekładać się na, średnio, 5,2 miliona dolarów rocznie.
Wprawdzie tradycyjne uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) wprowadza kolejną warstwę zabezpieczeń, to jednak ataki phishingowe nadal są w stanie poradzić sobie z tego rodzaju obroną. Sytuacja jest jeszcze gorsza z uwagi na niski wskaźnik korzystania z MFA przez użytkowników końcowych.
Mając powyższe na uwadze, W3C i FIDO Alliance pracują usilnie nad tym, aby hasła stały się przeszłością i zostały zastąpione przez WebAuthn API, który obecnie jest oficjalnym standardem dla systemów Windows 10 i Android oraz aplikacji Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge i Apple Safari. Wdrożenie WebAuthn daje użytkownikom możliwość łatwiejszego logowania się do usług i urządzeń za pomocą danych biometrycznych i (lub) kluczy bezpieczeństwa FIDO. Zapewnia też znacznie wyższy poziom zabezpieczeń, w porównaniu z systemem opierającym się wyłącznie na hasłach. Bardziej zainteresowane tym zagadnieniem osoby znajdą pełną dokumentację rozwiązania.
Według W3C, opracowany przez FIDO Alliance zestaw specyfikacji FIDO2 rozwiązuje cztery główne problemy tradycyjnego uwierzytelniania:
Na pewno standard WebAuthn stanowi dla wszystkich duży krok naprzód w zwiększaniu bezpieczeństwa i użyteczności Internetu, ale nie należy oczekiwać, że wszyscy będą go wdrażać z dnia na dzień. Standardy sieciowe wymagają dużo czasu, aby dojrzeć i osiągnąć skuteczność. opracowanie praktycznego rozwiązania dla uwierzytelniania odpornego na rozprzestrzeniający się w sieci phishing – komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.
„Nowe rozwiązanie stanowi przełomowy krok, teraz przechodzimy do kolejnej fazy naszej wspólnej misji, która zapewni wszystkim użytkownikom prostsze i pewniejsze uwierzytelnianie w Internecie, zarówno dzisiaj jak i przez wiele kolejnych lat”. – powiedział Bret MacDowell, dyrektor wykonawczy w FIDO Alliance
Komentarze