Portal bezpiecznego e-biznesu

Precedensowy wyrok wobec Chomikuj.pl

 Precedensowy wyrok wobec Chomikuj.pl

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Wygląda na to, że serwis Chomikuj będzie ścigał piratów...
Precedensowy wyrok wobec Chomikuj.pl

W poniedziałek tj. 18 września ogłoszono wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawie wniesionej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Akson Studio, Studio Filmowe Zebra oraz Michała Kwiecińskiego przeciwko serwisowi Chomikuj.pl. Jest to wyrok drugiej instancji, po wniesionej przez Chomikuj.pl apelacji.

Zgodnie z orzeczeniem sądu pozwany serwis będzie musiał przez trzy lata sprawdzać raz w miesiącu, czy wyszukiwarki internetowe Google oraz Bing wyświetlają linki do pirackich kopii trzech polskich filmów w pierwszych 5 stronach wyników. Ma się to odbywać poprzez wpisywanie w nich słów: „Chomikuj” + „Dzień świra” + „film”. Jeśli wyszukiwarka wskaże wpisane filmy, to serwis ma obowiązek kasować wskazane w ten sposób pliki oraz konta użytkowników, którzy je zamieścili. Podobne działanie ma dotyczy filmów „Katyń” i „Wenecja”.

Dodatkowo serwis Chomikuj.pl został zobowiązany do usuwania kont użytkowników udostępniających nielegalne pliki. Początkowo na takie rozwiązanie nie zgodził się Sąd Okręgowy, uznając je za daleko idące i naruszające prawa osób trzecich, nie będących stroną w sprawie.

Jak wyjaśnia dr Tomasz Targosz, adwokat z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, reprezentujący Stowarzyszenie Filmowców Polskich:

Choć w Polsce wyrok ten jest precedensowy, to wpisuje się w trend obserwowany w USA czy UE. Żaden wyrok sądowy nie rozwiąże problemu piractwa. Może jednak zmniejszyć jego skalę. Serwis Chomikuj.pl musi zdawać sobie sprawę, że przy podobnych naruszeniach znów będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Powinien więc podjąć środki, które ograniczą rozpowszechnianie pirackich utworów.

Natomiast pełnomocnik Chomikuj.pl. Paweł Lipski, radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland, stanowczo kwestionuje zasadność nałożonego wyrokiem obowiązku:

Nie rozumiem tego nakazu, bo nie znajduje on oparcia w prawie. Polska nie wdrożyła bowiem przepisu unijnej dyrektywy, który umożliwia nakładanie zobowiązań do monitorowania pod kątem naruszeń praw autorskich. Mamy tu zwłaszcza do czynienia z przeniesieniem odpowiedzialności na serwis, podczas gdy przecież uprawnieni i tak monitorują internet pod kątem ewentualnych naruszeń.

Sprawa o naruszenie praw autorskich dotyczących wspomnianych filmów toczyła się ponad dwa lata. Treść wyroku wpisuje się w trend walki z piractwem oraz tworzy swego rodzaju precedens. Rzecz jasna w polskim systemie prawnym orzeczenia sądowe nie stanowią źródła prawa, mimo to pełnomocnicy podmiotów, których prawa autorskie zostały naruszone będą mogli posiłkować się tym przełomowym wyrokiem. Pozostaje obserwować linię orzeczniczą w tym zakresie.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułFałszywe potwierdzenia przelewu z mBanku Następny artykuł ›Sposoby na sprawdzenie kontrahenta przed współpracą

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Fortuny - kalendarze

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się